17 lutego 2023 r. odwiedziłam uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Borku, aby krótko opowiedzieć o tradycjach związanych z Tłustym Czwartkiem, który na słodko był obchodzony w dniu 16 lutego. Rozmawialiśmy nie tylko o tradycyjnych obchodach na terenie naszego kraju ale i w całej Europie, gdyż prawi w każdym kraju na naszym kontynencie jest on celebrowany w inny sposób i są z nim związane przeróżne znaczące wydarzenia historyczne. Tłusty Czwartek to święto wyczekiwane przez wielu smakoszy dobrych słodyczy. Polskie pączki zaczęto wypiekać już na przełomie XVII wieku. Właśnie w tedy rozpoczął się pierwszy przesąd, który mówił, że trafienie na wypiek nadziewany migdałami bądź orzechami, będzie zwiastował szczęściem i dostatkiem. Żeby poznać historie tłustego czwartku od podstaw, będzie trzeba cofnąć się nieco w przeszłość. Do starożytnego Rzymu, którym rządzili najpotężniejsi cesarze.
Od lat krąży staropolskie przysłowie, które mówi „Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Nie ma się zatem co dziwić, że każdy z nas stara się dotrzymać tradycji. Na ulicach zaczynają pojawiać się kolejki, a najbardziej wytrwali amatorzy słodkości potrafią stać w nich nawet cztery godziny. Inni spędzają wolne chwilę w domowym zaciszu, tworząc smakowite wypieki. Wszyscy zatem mają własne sposoby na świętowanie Tłustego Czwartku.
Na zakończenie naszych zajęć dzieci dostały ode mnie plastyczne zadanie, a mianowicie narysowanie kolorowego pączka. I muszę przyznać, że poszło im po prostu pysznie.
17 luty jest także międzynarodowym świętem kota o czym, także nie mogliśmy nie wspomnieć. Dzieci pochwaliły się imionami swoich pupili oraz opowiadały o ich zabawnych psotach. Jak wszyscy doskonale wiemy zarówno polska jak i światowa literatura pełna jest przeróżnych kocich opowieści więc dla podkreślenia tego dnia przeczytałam uczniom bajkę M. Jarockiej pt.: „Dlaczego pies, kot i mysz nie przyjaźnią się ze sobą”. Za dzisiejsze spotkanie bardzo serdecznie dziękuję zarówno dzieciom jak i ich Panią wychowawczynią oraz zapraszam do biblioteki po więcej nie tylko kocich opowieści.
Kinga Rybka