„Dbaj o język i mów poprawnie,

ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,

bo kto nie ćwiczy często języka

ten się w mówieniu potem potyka”.

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ogłosiła go organizacja UNESCO 17 listopada 1999r. Święto upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w Dhace- stolicy Bangladeszu. W 1952r. pięciu studentów zginęło w czasie demonstracji, podczas której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma przypominać o różnorodności językowej. Należy zwrócić uwagę na potrzebę troski o język którym się posługujemy. Ważnym przesłaniem tego dnia jest również eksponowanie znaczenia języka i kultury w codziennym życiu. Szacuje się, że na świecie po polsku mówi około … 50 mln ludzi. Znaczna większość mieszka w Polsce, ale polonie- polskojęzyczne społeczności spotkamy w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Białorusi. Język polski zalicza się do grona języków słowiańskich. Pomimo wielu podobieństw, które występują w języku polskim, a językami naszych sąsiadów to można znaleźć słowa, które podobnie wypowiadamy, ale mają różne znaczenie. Według Internetu, opinii publicznej oraz amerykańskich naukowców język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Spora część obcokrajowców ma problem z wymową niektórych wyrazów. Najwięcej kłopotów sprawiają tzw. „szeleszczące” litery: ą, ę, ć, ł, ń, ś, ż oraz „dwuznaki” czyli: ch, sz, rz, dź.

21 lutego 2023r. do biblioteki zaprosiłam trzecioklasistów. Dzieci wysłuchały wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Mowa polska”. Dowiedziały się mnóstwo ciekawostek o naszym języku. Próbowały recytować łamańce językowe, które były nie lada wyzwaniem. Poznały przykłady związków frazeologicznych. Dobierały przeciwieństwa do konkretnych wyrazów. Uczniowie tworzyli nowe słowa rozpoczynające się od podanej literki. Nauka poprzez zabawę jest świetną okazją do przyswajania nowych umiejętności oraz wiedzy.

Magdalena Fornal