W dobie rozwoju środków masowego przekazu książka  powoli zaczynała się stawać drugoplanowym medium, ale się to zmienia i wraca do łask, a komputeryzacja nie jest dla niej żadnym zagrożeniem, ponieważ  jest ona niezastąpiona.

Uczniowie klasy pierwszej, którzy  opanowali już naukę czytania w zerówce, systematycznie korzystają  ze zbiorów biblioteki, ponieważ  książki  przeznaczone dla tej grupy wiekowej  są  uzupełniane o nowe  pozycje,   bogato ilustrowane i napisane prostym  językiem.

Czytanie książek  kształtuje wewnętrzny świat dziecka, pomaga budować jego system wartości, odróżniać dobro od zła, a także dostarcza rozrywki. Dlatego wielu rodziców docenia rolę książki w życiu dziecka i  wdraża nawyk czytania już od najmłodszych lat, który zostaje na długie lata. Filia  biblioteki publicznej  w Nowym Borku   wzbogaca swój księgozbiór nie tylko przez zakup nowości, ale  książki pochodzą również od darczyńców.

Każdy z czytelników znajdzie książkę dla siebie, która jest najlepszym przyjacielem człowieka. Łatwo ją wziąć ze sobą  i czytać gdziekolwiek, a z biblioteki  wypożyczyć za darmo.

Anna Kowal