Dinozaury wyginęły miliony lat temu, jednak wciąż fascynują kolejne pokolenia. W kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im szczególne wydarzenie- Dzień Dinozaura. W Polsce obchodzony jest 26 lutego, w innych krajach 1 czerwca lub trzeci wtorek maja. Dinozaury żyły tak dawno temu, że nie było wtedy na Ziemi ani ludzi, ani innych zwierząt, które możemy spotkać obecnie. Wyglądały różnie, niektóre miały skrzydła, inne kolczaste kołnierze. Jedne latały, inne biegały. Miały długie szyje oraz ogony. Niektóre dinozaury chodziły na dwóch nogach i przypominały wielkiego kangura, były takie, które chodziły na czterech. Na Ziemi żyło wiele rodzajów dinozaurów: diplodoki, spinozaury, apatozaury, centozaury oraz inne. Niektóre z nich żywiły się tylko roślinami, w tym owocami, częściami drzew- liśćmi, pnączami. Można było spotkać dinozaury mięsożerne, które zjadały inne zwierzęta- małe ptaki lub ssaki. Wszystkie dinozaury wykluwały się z jaj. Dziś możemy dowiedzieć się więcej na temat tych gadów dzięki pracy paleontologów, a więc osób pracujących w wykopaliskach. Dzięki ich wiedzy, zdolnościom obserwacyjnym, a także przy użyciu specjalistycznych narzędzi takich jak: łopatki, pędzle, lupy, mikroskopy możemy uzyskać dużo informacji o życiu w czasach najdawniejszych. Jednak największą zagadką dotyczącą dinozaurów jest próba odpowiedzi na pytanie dlaczego wyginęły? Miało to miejsce przed 65 milionami lat. Istnieje wiele teorii, jednakże żadna z nich do końca nie wyjaśnia faktów, które przekazują wykopaliska. Jedna z teorii zakłada, że przyczyną ich wyginięcia była ogromna katastrofa. Być może kula ziemska została otoczona pyłem kosmicznym, który powstał w wyniku eksplozji gwiazdy? Naukowcy twierdzą, że na Ziemię spadł meteoryt, a pył, który się uniósł po jego wybuchu zaciemnił Słońce na długie lata. Bez dostępu do światła słonecznego nie mogły rosnąć rośliny, którymi odżywiały się zwierzęta roślinożerne. Z powodu braku ciepła wiele zwierząt zamarzło. Niektórzy uczeni opierają swoje stanowisko iż dinozaury wyginęły ze względu na zmiany klimatyczne. Duża amplituda temperatury spowodowała, że dinozaury nie mogły sprostać takim warunkom. Istnieje również teoria, że za wyginięcie dinozaurów odpowiedzialne są inne zwierzęta. Przez brak pokarmu żywiły się jajami ograniczając populację gadów. Jeszcze pojawiła się teoria mówiąca o tym, że dinozaury roślinożerne zatruły się nowymi roślinami kwiatowymi. Zawierały w sobie truciznę, która okazała się śmiertelna dla nich. W ciągu kilku milionów lat ery dinozaurów na całym globie opadł poziom morza. Płytkie wody zajmujące duże przestrzenie zaczęły znikać, zaś zwierzęta zostały pozbawione swoich siedlisk. Nie potrafiąc dostosować się do tych zmian- umierały.

W poniedziałek 27 lutego 2023r. do biblioteki zaprosiłam przedszkolaków i przenieśliśmy się w świat dinozaurów. Dzieci wysłuchały wierszyka i nauczyły się rymowanki o dinozaurze. Podawały słowa, które określały dinozaura. Wzięły udział w zabawie prawda czy plotka. Dowiedziały się mnóstwo ciekawostek o tych stworzeniach. W książce zobaczyły kolorowe ilustracje przedstawiające różne gatunki dinozaurów. Były wspólne zabawy z liczbami. Przedszkolaki dopasowywały liczby do właściwej ilości dinozaurów. Dzień Dinozaura to święto, które sprawia wiele frajdy maluchom, zwłaszcza chłopcom. W Polsce istnieje kilka muzeów i parków rozrywki, w których można spotkać dinozaury. Zapraszam do biblioteki po książeczki o dinozaurach. A osobom, które chcą świętować w domu polecam do obejrzenia „Park Jurajski”.

Magdalena Fornal