28 lutego przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Nowym Borku przystąpiły do ogólnopolskiej akcji „Mała książka- wielki człowiek”.

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją. Pomysłodawcy wierzą, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.  Zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, a przewodnikiem po tym świecie – broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

MGBP w Błażowej już po raz kolejny bierze udział w tej przynoszącej same korzyści dla małego człowieka akcji. W tym roku przystąpiły do niej także wszystkie przedszkolaki z S.P. w Nowym Borku, które także mają swoją filię biblioteczną w budynku szkoły do której uczęszczają. W skład tegorocznej wyprawki dla każdego małego czytelnika wchodzą:

- Krasnal w Krzywej Czapce” – autorska książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego i cenionego pisarza Wojciecha Widłaka oraz znakomitą ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską.

- ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” – broszura dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli książek w rozwoju dziecka i korzyściach wynikających z regularnego czytania i odwiedzania biblioteki, oraz „Karta Małego Czytelnika” – imienna karta, na której przedszkolak zbiera naklejki za wizyty w bibliotece. Po zebraniu kompletu naklejek czytelnik otrzymuje dyplom pamiątkowy z podziękowaniem za udział w akcji.  Na zakończenie aby moja wizyta dodatkowo zachęciła najmłodszych do odwiedzenia biblioteki przeczytałam im krótką bajkę „ Martynka w zoo” W. Chotomskiej, która opowiada o tym jakie egzotyczne zwierzęta możemy spotkać podczas wizyty w zoo. A także, przybliża podstawowe zasady jakie w takich miejscach należy zachowywać i kto nie ma do nich wstępu.

Kinga Rybka