Od miesiąca marca 2023r. dzięki współpracy z wychowawczynią grupy przedszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Nowym Borku postanowiłam rozpocząć własną akcję mającą na celu zachęcenie najmłodszych dzieci do częstszego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek (zwłaszcza polskich autorów). Nasza współpraca będzie polegała na tym, że raz w tygodniu będę odwiedzała przedszkolaki aby poczytać im wiersze, bajki i opowiadania naszych znanych polskich pisarzy.  Jak wszyscy wiemy czytanie dzieciom już od pierwszych miesięcy ich życia bardzo korzystnie wpływa na ich dalszy rozwój.

Jednym z moich głównych celów jest ukazanie dzieciom jak piękne, zabawne i ciekawe są bajki Tuwima, Brzechwy, Chotomskiej. Obecnie z każdej strony jesteśmy zalewani bohaterami bajek anglojęzycznych. Pośród, których nasza zabawna Kaczka Dziwaczka czy też roztrzepany Pan Hilary po prostu giną. Warto więc przypomnieć, o tym jak mówi stare polskie przysłowie „ Cudze chwalicie swego nie znacie„. Tak więc ja jako bibliotekarka czuję się wręcz w obowiązku przybliżyć przedszkolakom naszą rodzimą literaturę dla najmłodszych.

8 marca rozpoczęliśmy cykl od wierszy Juliana Tuwima. Dzieci wysłuchały najbardziej znanych utworów takich jak: „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Abecadło”, „O Grzesiu kłamczuszku i jego cioci” oraz „Cuda i dziwy”. Są to króciutkie wierszyki, które nie znudziły dzieci ale raczej wywołały uśmiech na ich twarzach. Za tydzień kolejne spotkanie i kolejna porcja polskich bajek.

Kinga Rybka