28 marca wspólnie z uczniami klasy VII  S.P. w Nowym Borku pochyliliśmy się nad śmiało można powiedzieć zmorą zarówno dzieci jak i dorosłych. Mowa oczywiści o ortografii. Dowiedzieliśmy się co nie co o historii polskiej ortografii oraz przypomnieliśmy sobie jej podstawowe zasady dotyczące pisowni wyrazów z: rz, ż, ch, h, ó, u.

Nasze spotkanie rozpoczęło się od zdefiniowania słowa ortografia. A mianowicie: Ortografia to zbiór przepisów regulujących sposób zapisu słów danego języka za pomocą liter alfabetu. Innymi słowy: to ustalony sposób posługiwania się systemem pisma. Pozwala na komunikowaniu się osobom z różnych regionów Polski, gdzie język mówiony może znacząco się różnić (np. w warstwie fonetycznej). Wprowadza też porządek do języka i pozwala odróżnić od siebie słowa, które brzmią tak samo, a znaczą zupełnie co innego (np. "morze" jako akwen i "może" jako tryb warunkowy).

Kolejnym krokiem było poznanie historii polskiej ortografii, która na przełomie lat bardzo ulegała zmianie, ponieważ dzieje rozwoju języka polskiego dzielimy na następujące etapy: doba staropolska, średniopolska, nowopolska i współczesna. W każdej fazie dochodziło do istotnych zmian w polskiej pisowni. Istnienie wszelakich ó, u, ż, rz czy ch i h to naprawdę nie jest wymysł złośliwej pani od polskiego.

W dzisiejszych czasach często wychodzimy z założenia, że ta cała znajomość ortografii to nam tak nie koniecznie potrzebna, bo przecież pisząc wiadomość na smartfonie do znajomego można włączyć funkcję głosową i system sam za nas napisze poprawnie. Nawet wysyłając służbowego maila, nasz program komputerowy z automatu poprawi popełnione błędy. Jednak nic bardziej mylnego. Bo w życiu zdarza się cała masa sytuacji gdzie musimy coś dopisać lub zapisać ręcznie i wtedy się zastanawiamy jak zrobić to poprawnie, aby się nie ośmieszyć. Dlatego odpowiedz na pytanie „Czy znajomość zasad ortografii w dzisiejszych czasach jest nam potrzebna?” Odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiści jak najbardziej tak.

Na zakończenie aby dodatkowo utrwalić przypomniane zasady pisowni, uczniowie zostali wywołani po kolei do tablicy i mieli za zadanie poprawnie zapisać wylosowane słowo z „Wielkiego ilustrowanego słownika ortograficznego”.

Ze swojej strony dziękuję za dzisiejsze spotkanie zarówno uczniom klasy VII  jak i ich nauczycielce języka polskiego i po raz kolejny gorąco zachęcam do odwiedzenia biblioteki i wypożyczania książek, ponieważ jak wszyscy doskonale wiemy poprzez czytanie także ćwiczymy naszą znajomość ortografii. 

Kinga Rybka