Słownik to obszerna książka zawierająca zbiór wyrazów, pojęć, definicji ułożonych zwykle alfabetycznie wraz z objaśnieniem ich znaczenia, pochodzenia, zasad użycia czy pisowni oraz tłumaczenia. Słowniki dzielą się na rzeczowe oraz językowe. Słowniki rzeczowe znajdziemy w nich informacje dotyczące terminów z określonej dziedziny np. Słownik pisarzy lektur (zawiera podstawowe fakty z życia danego autora: datę urodzenia i śmierci, krótką biografię oraz omówienie twórczości), Słownik szkolny Mitologia grecka i rzymska (odnajdziemy w nim opowieści o bogach i bohaterach starożytnej Grecji i Rzymu), Słownik bohaterów literackich (opisuje biografie bohaterów, interpretacje postaci oraz informacje o jego podobieństwie do innych bohaterów fikcyjnych czy autentycznych). Do takich słowników zaliczają się również: Słownik gatunków literackich, Słownik nazw miejscowości i mieszkańców, a także Słownik szkolny Terminy geograficzne. Słowniki językowe zawierają i objaśniają wyrazy istniejące w danym języku. Dzielą się na ogólne np.: Słownik języka polskiego oraz specjalne. Wśród słowników specjalnych wyróżnić można:

Słownik frazeologiczny- opisuje stałe związki frazeologiczne, ich znaczenie oraz poprawne wykorzystanie w zdaniu,

Słownik poprawnej polszczyzny- informuje o poprawnym użyciu, formie gramatycznej i właściwej wymowie,

Słownik wyrazów obcych- wyjaśnia wyrazy obcego pochodzenia,

Słownik synonimów (wyrazów bliskoznacznych)- w nim znajdziemy różne słowa o podobnym znaczeniu. Ma nam pomóc zastąpić dany wyraz innym słowem,

Słownik etymologiczny- informuje o pochodzeniu wyrazu i pierwotnym jego znaczeniu,

Słownik ortograficzny- zawiera zasady interpunkcji i poprawną pisownię słów.

14  kwietnia 2023 roku do biblioteki zaprosiłam klasę V. Uczniowie zostali zapoznani z podziałem słowników. Dowiedzieli się jak korzystać ze słownika, czym jest indeks (skorowidz) i odsyłacz. W lepszym korzystaniu ze słownika pomoże sięgnięcie do wykazu skrótów i objaśnień. Po takiej dawce wiadomości przeszła część do zajęć praktycznych. Piątoklasiści wyszukiwali informację i terminy w konkretnych słownikach. Wybierali odpowiednie słowniki oraz odnajdywali odpowiedzi na pytania, które im zadawałam wykorzystując wiedzę z naszych zajęć.

Magdalena Fornal