19 kwietnia podczas spotkania z bajką w przedszkolu w Nowym Borku. Tym razem przedstawiłam dzieciom wiersze autorstwa Natalii Usenko. Jeśli chodzi o samą autorkę Natalia Usenko jest polską pisarką, poetką i tłumaczką. Urodziła się w 1969 r. To przede wszystkim autorka książek i książeczek dla najmłodszych. Pochodziła z pisarskiej rodziny (jej rodzice, dziadek i pradziadek byli pisarzami i poetami). Natalia we wczesnym dzieciństwie chciała zostać weterynarzem, ale obrała inną życiową drogę (pisarstwo), którą postanowiła kroczyć. Całe dnie spędzała w bibliotekach, redakcjach i antykwariatach, gdzie czuła się w swoim żywiole. Książki towarzyszyły jej niemal bezustannie. Często pisała wspólnie z mamą – Danutą Wawiłow. Usenko debiutowała już w wieku 15 lat – wtedy wydała swą pierwszą książkę i od tamtej pory bezustannie pisze. W jej twórczości przeważają bajki, wiersze i utwory prozatorskie przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Pisarka interpretuje też legendy ludowe. Łącznie jej dorobek literacki liczy ponad sto pięćdziesiąt książek i książeczek dla dzieci (niektóre wydane wspólnie z mamą – Danutą Wawiłow). Wśród tych utworów znajdują się nie tylko wiersze i bajki, ale też przekłady i autorskie wersje opowieści ludowych. Pisarka od jakiegoś czasu współpracuje też ze „Świerszczykiem” i publikuje w nim swe utwory. Dzisiaj przedszkolaki wysłuchały takich jej wierszy jak: „ Kałużochlapy”, „10 życzeń”, „Urodziny mamy”, „Wiersz o zimowych królikach”, „Jak narysować kota?”, „Baba w lesie”, „Kapitan Grześ”, „ Pocztówka z Wieliczki”, „Niedźwiedź i jeżyk”, „Baba Jaga”, „Dobry pies” oraz „Straszydło”. Na zakończenie jak zawsze serdecznie zaprosiłam dzieci do wypożyczania książek w filii biblioteki w Nowym Borku.

Kinga Rybka