19 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Motywem przewodnim tegorocznej akcji były losy ludności cywilnej. Akcja Żonkile zadedykowana została cywilom, ok. 50 tysiącom kobiet, dorosłych i dzieci chroniących się w piwnicach, na strychach i w gruzach getta, gdy powstanie już upadło.

W tym roku wolontariusze chcieli rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje Żydówki i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie największego przeludnienia. Papierowe żonkile były rozdawane na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu i Lublinie.

Do tych dużych miast dołączyło również nasze miasteczko. Bowiem przedszkolaki wykonały wczoraj kolejne zadanie związane z akcją Żonkile. Kwiaty, które zrobiliśmy w zeszłym tygodniu zostały rozdane mieszkańcom naszej gminy. Odwiedziliśmy m.in. szkołę podstawową, bank, aptekę, Urząd Gminy, pocztę, sklepy oraz oczywiście bibliotekę. W bibliotece dzieci dowiedziały się, że budynek, w którym się znajdują należał kiedyś do Żydów, którzy również zamieszkiwali Błażową. Ostatniego żonkila dzieci podarowały pani dyrektor ze swojego przedszkola.

Wyjście na ulicę z kwiatami było czymś nowym, ale mieszkańcy odebrali nas bardzo pozytywnie. Niektórzy dorośli sami prosili o żółtego żonkila na pamiątkę.

Bardzo dziękuję dzieciom z grupy papużki i ich opiekunkom za zaangażowanie i przyłączenie się do akcji. Mam nadzieję, że za rok znowu połączymy siły.

Joanna Bałutowska - Bialic