10 maja 2023r. dzieci z przedszkola w Nowym Borku wysłuchały kolejnych ciekawostek zawartych w książkach. Tym razem były to „RYMOWANKI POLSKIE – PRZYSŁOWIA DLA DZIECI”, opracowane przez Dorotę Strzenmińską- Więckowiak. Zbiór został przez autorkę w bardzo fajny i ciekawy sposób opracowany bowiem, chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jak wyjaśnić najmłodszym znaczenie polskich przysłów? Przedstawiona przeze mnie na dzisiejszym spotkaniu z maluchami książka to wesołe wierszyki, które w prosty sposób wyjaśniają dzieciom znaczenie najbardziej znanych polskich przysłów takich jak: „ Z dużej chmury mały deszcz”, „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” te i inne przysłowia, którym towarzyszą ilustrujące je wierszowane opowiastki znajdują się właśnie w przedstawionej dzisiaj książce.

W rym się składają słowa,

By wyjaśnić wam przysłowia.

A co znaczą? Nie pytajcie-

Tylko książkę przeczytajcie!

Jednak nie tylko przysłowia były dzisiaj poruszanym przez nas tematem, ponieważ jak wszyscy wiemy miesiąc maj jest szczególny dla wszystkich bibliotek, gdyż to właśnie w tym miesiącu biblioteki i bibliotekarze obchodzą swoje święto. Dlatego po krótce opowiedziałam najmłodszym jak funkcjonuje biblioteka. Czym zajmuje się pracujący w niej bibliotekarz i jak można się do niej zapisać aby móc wypożyczać książki? Na zakończenie zaprosiłam wszystkie przedszkolaki do zapisywania się do naszej biblioteki w Nowym Borku i wypożyczania książek. Oczywiście tak jak co roku najmłodsi ze S.P w Nowym Borku nie zapomnieli, że 8 maja było moje święto a mianowicie Dzień Bibliotekarza i tradycyjnie dostałam od nich piękny upominek, za co one od mnie w podziękowaniu otrzymały słodycze.

Kinga Rybka