17 maja 2023 r. naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy Papużki z Przedszkola Publicznego w Błażowej. Dzieci dowiedziały się czym oprócz wypożyczania książek zajmuje się bibliotekarz. Okazuje się bowiem, że bibliotekarz w pracy nie czyta cały dzień książek ale kupuje je, porządkuje i układa na regałach. Pokazałam dzieciom książki przeznaczone dla nich i książki, które mogą wypożyczyć ich rodzice i starsze rodzeństwo. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest księga inwentarzowa, katalog tytułowy i alfabetyczny, karta czytelnika i kim jest introligator.

Na podstawie wiersza Jana Huszczy  pt. „Skarga książki” przedszkolaki opowiadały jak należy dbać o książki. Pokazałam im książkę z 1946 r. ma której były pieczątki i zakładki z prośbą aby szanować książki i napisem „Nie śliń palców przy obracaniu kartek”. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejścia pomiędzy regałami i zobaczenia z bliska na czym polega inwentaryzacja w bibliotece.

Na koniec naszego spotkania wręczyłam każdemu małemu czytelnikowi zakładkę do książki.

Dziękuję przedszkolakom i ich paniom za wizytę i piękną laurkę.

Joanna Bałutowska - Bialic