7 czerwca przedszkolaki z Nowego Borku wysłuchały zbioru ciepłych i sympatycznych wierszyków autorstwa Anny Edyk- Psuty o różnych zjawiskach pogodowych. Dzieci dowiedziały się z niej, do czego możemy porównać przesuwające się po niebie chmurki, dlaczego wietrzyk jest psotny, jak motylek radzi sobie z upałem oraz co słonko namalowało deszczem. Dodatkowo książeczka była przyozdobiona pięknymi kolorowymi obrazkami, które świetnie ilustrowały wszystkie pogodowe anomalie jakie zachodzą w przyrodzie. Jak możemy przeczytać już na samym początku:

„Prognozy pogody słucham codziennie:

Będzie zimno czy już wiosennie?

Czy będzie wiało, czy będzie grzmiało,

A może deszczu będzie zbyt mało?”

I ciężko się raczej z tym nie zgodzić! Każdy czy to mały, czy to duży czeka na prognozę pogody na nadchodzące dni, która jest prezentowana codziennie najczęściej po wiadomościach. Lecz zazwyczaj jak można przeczytać w wierszu:

„Prognozy często bywają mylne,

Bo aura lubi płatać nam figle.

Dzień miał być dzisiaj z pięknym słoneczkiem,

A było różnie, czyli w krateczkę.”

Przedszkolaki także zgodziły się z treścią przeczytanego wiersza, że najczęściej to co słyszymy w prognozie pogody rzadko się sprawdza w rzeczywistości. Na zakończenie maluchy wymieniły jeszcze inne sposoby na sprawdzenie jaka w następnym dniu czeka nas pogoda, czy wyjdziemy na spacer w koszulce z krótkim rękawem czy też nie obejdzie się bez parasola. Ze swojej strony bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia biblioteki w Nowym Borku bez względu na to jaką mamy pogodę za oknem, zwłaszcza, że od 12 czerwca biblioteka znów jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

Kinga Rybka