16 kwietnia 2015 r.po raz pierwszy chętni uczniowie klasy pierwszej spotkali się w filii Biblioteki Publicznej w Nowym Borku na wspólnym czytaniu. Rodzice po konsultacji z bibliotekarka wyrazili zgodę na uczestnictwo swoich dzieci w tej formie promocji książki i czytelnictwa. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. Poprzez systematyczne czytanie dziecko udoskonala swoje umiejętności czytelnicze, ćwiczy także myślenie, mowę i system językowy, uwagę i pamięć, wyobraźnie i możliwości twórcze. Nawyk czytania należy wdrażać już od najmłodszych lat zwracając uwagę na czytanie ze zrozumieniem.

Na pierwszym spotkaniu dzieci po kolei czytały urywki wybranych bajek przez bibliotekarkę dostosowanych do ich grupy wiekowej. Następnie każdy uczestnik spotkania wypowiadał się na temat przeczytanego przez siebie utworu. Ta forma promocji ma na celu nie rywalizację między uczestnikami ale również przełamanie niechęci do literatury dziecięcej. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami.

Anna Kowal