Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwija wyobraźnię, sprawia, że nasze wzrastają nasze kompetencje oddziaływania na świat. Aby wzrastał poziom czytelnictwa, prezydent Bronisław Komorowski zainicjował akcję Narodowe Czytanie. Główny jej cel to popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z  największymi dziełami polskiej literatury.

Ogólnopolska akcja została zainicjowana w 2012 r. lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – wybitną epopeją narodową, która po dziś dzień stanowi źródło piękna, umiłowania ojczystego kraju oraz języka.

Rok później czytano utwory Aleksandra Fredry, pełne humoru, ironii, ale też mądrej zadumy.

W 2014 r. czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

W roku 2015 przyszła kolej na „Lalkę” Bolesława Prusa.

Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej strony – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. To doskonała książka nie  tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam do powiedzenia coś ważnego o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.

5 września 2015 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej odbyło się czytanie „Lalki”. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej Danuta Heller. Wśród gości byli m. in. burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, prezesi: Zarządu Banku Spółdzielczego Mariusz Król, Zarządu Gospodarki Komunalnej Franciszek Płaza, Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej dr Małgorzata Kutrzeba, Klubu Seniora „Pogodna Jesień” Genowefa Puzio. Współorganizatora Narodowego Czytania – Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie reprezentowali: prezes Mieczysław A. Łyp, Zdzisława Górska, Dorota Kwoka i Adam Decowski. Przybyła też dr Anna Niewolak z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W miłej atmosferze kawiarni literackiej płynęły teksty „Lalki”. Prowadząca imprezę dr Hanna Krupińska-Łyp potrafiła stworzyć ciepły klimat, który pozwalał przenieść się do epoki Wokulskiego i pięknej, ale bezdusznej panny Izabeli. Jako prezenterzy wybranych fragmentów powieści wystąpili: Małgorzata Kutrzeba, Barbara Kędzior, Zdzisława Górska, Ewelina Szumska, Dorota Kwoka, Anna Heller, Jerzy Kocój, Franciszek Płaza, Mariusz Król.

Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego czytania z Kancelarii Prezydenta RP przysłano okolicznościową pieczęć, która posłużyła do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach „Lalki” Bolesława Prusa.

Akcja przebiegała pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Komhauser-Dudy.

W ten sposób wrześniowy wieczór spędziliśmy inaczej niż zwykle, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Więcej zdjęć w galerii.

Anna Heller

P.S. O tym, jak ważne dla naszego rozwoju, wykształcenia i kultury są książki, nikogo nie trzeba przekonywać. Nie wszyscy jednak mamy równe szanse w dostępie do literatury. Według badań, 50% Polaków nie czyta ani jednej książki w roku! Te ponure dane skłaniają nas do działania. Jesteśmy zdania, że nic nie zastąpi książek w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu skrzydeł. Szczególnie młodzież, pozbawiona kontaktu ze słowem pisanym, zaprzepaszcza swoje szanse na odnalezienie się we współczesnym świecie. Książka przynosi mądrość, refleksję, rozrywkę i przyjemność. Aby zapewnić jak największej liczbie osób dostęp do atrakcyjnych tytułów, zainicjowano przed kilku laty akcję „Czas na czytanie. Książka wzbogaca". W ramach akcji Świat Książki przekazał nieodpłatnie 100 000 książek przeznaczonych dla bibliotek szkolnych, publicznych, przyszpitalnych oraz w domach dziecka. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Bogdan Zdrojewski objął honorowy patronat nad tą akcją. Błażowska biblioteka brała w niej aktywny udział.

A.H.