Stało się już tradycją, że co roku w maju Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej organizuje pasowanie na czytelnika. W słoneczny wtorek, 19 maja 2015 r. bibliotekę odwiedziło aż trzy klasy pierwszaków. Na uroczystość przybyły pod opieką pań Lucyny Nowak, Moniki Kotowicz i Magdaleny Dopart.

Na przywitanie otrzymałam od dzieci piękne kwiaty i życzenia z okazji dnia bibliotekarza. Wyświetliłam krótką prezentację na temat historii biblioteki. Opowiedziałam jakie etapy musi przejść książka aby trafić na półkę, a później do czytelnika.

Dzieci dowiedziały się o pracy bibliotekarzy, przybliżyłam im regulamin biblioteki i czytelni. Omówiłam sposób zapisania się do biblioteki i korzystania ze zbiorów. Następnie zademonstrowałam książkę, która nie nadaje się już do wypożyczenia, ponieważ jest bardzo zniszczona. Zwróciłam również uwagę na pieczątkę, numer oraz kartę jaką posiada każda książka z biblioteki.

Wspólnie przeczytaliśmy życzenia książki:

Chcę być zawsze czysta i ładna.

Dotykaj mnie tylko czystymi rękami.

Nie czytaj przy jedzeniu, bo mnie pobrudzisz.

Używaj zakładki.

Nie śliń palca gdy przewracasz moje kartki.

Nie zaginaj moich rogów.

Nie pisz i nie rysuj po moich kartkach.

Nie lubię spać na podłodze odłóż mnie na półkę.

Po tych radach i wskazówkach jakie im udzieliłam przyszedł czas na uroczyste pasowanie. Wszyscy podnieśli dwa palce i uroczyście wygłosili słowa przysięgi. Każde z dzieci dostało pamiątkowy dyplom.

Skarga  książki

Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozaginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś, ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki wyrywała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się zamknę na klucz w szafie!

Anna Heller