"Tygryski” to kolejna grupa przedszkolaków, która odwiedziła progi Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej. W pochmurny poranek 25.05.2015r. pod opieką pań Małgorzaty Ząbek i Julii Wańcio przybyły do biblioteki. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację o powstaniu pisma, druku, powstaniu książki, nie tylko tej tradycyjnej kartkowej ale również elektronicznej zwanej też e-książką, czy e-bookiem.

Zalety książki drukowanej:

Posiada w sobie niezwykły klimat, który sprawia, że chce się ją dotknąć i przeczytać. Książki, które zostały pięknie wydane posiadają piękne kolorowe obrazki wprawiają czytelnika w nastrój. Niektórzy czytelnicy uwielbiają zapach czcionki i papieru.

Książki tradycyjnej nie musimy czytać przed komputerem, możemy wygodnie ułożyć się na fotelu, nawet w przypadku braku prądu.

Zalety książki elektronicznej:

Zajmują stosunkowo mało miejsca. Na jednej płycie CD zmieścimy nawet kilkaset książek elektronicznych, a dodatkowo e- book będzie i tak mniejszy, niż tradycyjna książka.

Podczas czytania takiej książki mamy możliwość zmiany wielkości czcionki, czy też jej kroju. Wszystko po to, aby było nam wygodne ją czytać.

Wielkim udogodnieniem książek elektronicznych są ułatwienia dla ludzi słabo widzących i niewidomych. Są także wspaniałą alternatywą dla osób, które nie lubią czytać alfabetem Braille’a.

W związku ze zbliżającym się Dniem Matki przeczytałam przedszkolakom dwie bajki ,,Martynka i dzień mamy” i ,,Mamo kocham Cię” wszyscy z wielką ciekawością słuchali opowiadania o małej Martynce, która miała problem z wyborem prezentu dla mamy. Na zakończenie tygryski zaśpiewały dla mnie piosenkę o kukułce, dostałam słodki prezent, i ja też odwzajemniłam się słodkościami.

Anna Heller