"Książka- nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania

Ignacy Krasicki

27maja w filii Biblioteki Publicznej w Nowym Borku uczniowie klasy pierwszej dołączyli do grona miłośników książek podczas pasowania na czytelnika , które stało się już tradycją już od wielu lat. Podczas spotkania bibliotekarka zapoznała ich z regulaminem obowiązującym w bibliotece, warunkami zapisu oraz pojęciami dotyczącymi tej instytucji kultury a także jaką rolę pełni w środowisku. Wyjaśniła różnicę między biblioteką a księgarnią, wymieniła elementy z których składa się każda książka oraz etapy jej powstawania od autora do czytelnika. Potem uczniowie odczytali uroczysty tekst przyrzeczenia oraz zapoznali się z życzeniami, jakie miałaby książka, gdyby umiała mówić. Następnie podczas dyskusji już czytelnicy wypowiadali się dlaczego warto czytać i jakie z tego korzyści. Na przykładzie kilku wierszy przeczytanych przez bibliotekarkę uzupełnili swoją wiedzę i słownictwo jak należy dbać i szanować każdą książkę. Pani wychowawczyni klasy pierwszej otrzymała pamiątkowy dyplom dla całej klasy a miłym akcentem tej uroczystości są pamiątkowe zdjęcia oraz dzieci dostały słodkie upominki.

Anna Kowal