W dniu 11  czerwca filię  Biblioteki Publicznej w  Nowym Borku   odwiedziły  przedszkolaki oraz zerówkowicze ze  Szkoły Podstawowej   wraz ze swoją wychowawczynią panią Barbarą Kochanowicz. Na początku spotkania bibliotekarka wyjaśniła  warunki zapisu, zasady korzystania z biblioteki określone w regulaminie a także  funkcjonowanie biblioteki w środowisku., jej główne cele i zadania. Na przykładzie wybranej książki opowiedziała o  jej etapach powstawania od autora do wypożyczania, gdzie jest to praca wielu osób. Kolorowe ilustracje przedstawiały różne rodzaje pisma  od obrazowego  po współczesne   , po co go wynaleziono i dlaczego  zostało ciągle unowocześniane. Bibliotekarka pokazała dzieciom  fragment książki  dla dzieci niewidomych zapisanej alfabetem Brail.a  i wyjaśniła  jakim literkom alfabetu są przypisane   uwypuklenia i poszczególne kropeczki. Na  przykładzie kilku wybranych  wierszy związanych tematycznie z biblioteką dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o  wyrazy  i pojęcia  oraz dlaczego należy szanować i dbać o książki. Pieczątka informuje czytelnika  z której biblioteki jest ona wypożyczona i gdzie  należy ją zwrócić. Na koniec spotkania  bibliotekarka zapytała dzieci  dlaczego warto czytać książki i czy  można ich zastąpić innymi środkami  masowego przekazu. Udzielone  przez dzieci wypowiedzi były bardzo ciekawe i wyczerpujące.   Wykonane zdjęcia przez panią  Barbarę Kochanowicz dokumentują również wieloletnią współpracę biblioteki z wychowawczynią uczniów klasy zerowej.

Anna Kowal