O KSIĄŻCE, PIŚMIE I CZYTANIU – SPOTKANIE Z KLASĄ CZWARTĄ W BIBLIOTECE

16 listopada 2016 r. klasa czwarta z panią polonistką Eweliną Szumską gościła w filii biblioteki publicznej w Futomie. Tematem naszego spotkania była historia książki i pisma na przestrzeni dziejów świata. Książka zrodziła się w odległej starożytności, a jej rozwój wiązał się z rozwojem pisma, które przechodziło długą ewolucję od pisma obrazkowego do pisma alfabetycznego.

Ciekawa i bogata jest historia powstania książki - od tabliczki glinianej, przez zwoje papirusu do współczesnej formy książki drukowanej w postaci kodeksu. Za pośrednictwem książki człowiek poznawał otaczający go świat, kształtował swój światopogląd i poczucie piękna. Książka w czasach wojen i zaborów dawała poczucie zachowania mowy i języka ojczystego. Podtrzymywała ducha narodu i dawała nadzieję na lepszy czas.

Uczniowie mieli okazję wypowiedzenia się na temat kształtu i wyglądu dawnej książki, jak również wykonania ćwiczenia językowego polegającego na odgadnięciu wszystkich przymiotników i czasowników związanych z hasłem - książka.