A czy wiecie, co to „skarby jesieni"?

Piękne jabłko , co  się w sadzie rumieni,

garść orzechów na leszczynie zebranych,

spadające z wysoka kasztany.

Pełne  maku słodkiego makówki

i czepliwe, łopianowe  główki,

strąk fasoli, kapusty łuszczyny

i czerwone jagody kaliny,

i na klonach nasionka skrzydlate,

co z jesiennym ścigają się wiatrem.

[ Hanna Zdzitowiecka ]

15 października dzieci z przedszkola i klasy pierwszej z panią  Małgorzatą Wyskiel  odwiedziły bibliotekę publiczną w Piątkowej. Spotkanie było okazją do poznania wierszy i bajek o  jesieni, między innymi: „Skarby jesieni" oraz „Jesień Jeżyka".

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Różnobarwne korony drzew tworzą piękny krajobraz. Liście żółkną, czerwienieją, brązowieją i opadają z drzew tworząc kolorowe dywany w lasach i parkach. Następują krótkie dni i coraz dłuższe wieczory. Można miło spędzić  czas z dziećmi czytając im bajki na dobranoc.

Z nazbieranych jesiennych liści dzieci wykleiły piękne kolorowe drzewo i motyla. Wysłuchały piosenki „Jesienny deszcz" oraz odgadywały zagadki o tematyce jesieni.

Co to za pani w złocie i czerwieni,

sady pomaluje, lasy przemieni,

a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,

śnieżna zawieja po niej zostaje...