25 kwietnia 2016 r. w bibliotece w Kąkolówce odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej wraz ze swoja wychowawczynią panią Marią Borowiec.

Jak wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dzieci, a zwłaszcza te młodsze, nie przepadają za długimi wykładami dotyczącymi historii, dlatego też dzieje biblioteki okoliczności jej powstania  i działalności starałam się skrócić do minimum. Opowiedziałam, w którym roku zostały zapisane pierwsze wzmianki dotyczące jej funkcjonowania, ile książek znajdowało się w tym czasie w bibliotece i ilu liczyła sobie czytelników. Nie mogłam także pominąć historii związanej z tym, jak długą drogę biblioteka przebyła, aby znaleźć pomieszczenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kąkolówce.

Kolejnym punktem naszego spotkania było poinformowanie uczniów o warunkach zapisania się do biblioteki. Oczywiście większość dzieci zrobiło to już we wrześniu, ale niektóre z nich do tej pory odwiedzały bibliotekę tylko po to, aby książki pooglądać (a przecież chodzi o to, by je czytać).

Starałam się także uświadomić dzieciom, jak ważne jest czytanie książek. Jak wszyscy wiemy, w obecnych czasach z dnia na dzień pojawiają się nowinki techniczne, które coraz bardziej, nie tylko dzieci, ale także i dorosłych odsuwają od wszystkiego tego, co drukowane. Obecnie większość rodziców stara się „przymusić” swoje dzieci do czytania książek, starając się je zawstydzić: „… jak się nie nauczysz czytać, to się będą dzieci z ciebie śmiały…” itp. Ale czy nie lepiej uświadomić dziecku, że umiejętność czytania bardzo wpływa na rozwój wyobraźni, znajomość zasad pisowni, ortografii, interpunkcji czy też poprawę pamięci.

Zachęcam wszystkich młodych czytelników do skorzystania ze zbiorów biblioteki w Kąkolówce. Mam nadzieję, że dzięki naszym zasobom przeniesiecie się w zaczarowany świat baśni, legend i bajkowych krain.

Kinga Rybka