9 maja 2016 r. pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników filii biblioteki publicznej w Futomie. To najmłodsi czytelnicy, którzy wkraczają w świat literatury dziecięcej, pięknie ilustrowanej, różnorodnej treściowo i wydawniczo. Ważną rzeczą jest, aby dzieci systematycznie miały kontakt z książką i korzystały z księgozbioru biblioteki. Na powitanie Marysia Maciołek z klasy II wyrecytowała wiersz o książce, która nie była długo czytana, lecz pewnego razu wypożyczył ją chłopiec i od tego czasu jest rozchwytywana. Bibliotekarka przygotowała kilka zagadek dotyczących tytułów bajek dobrze znanych przez dzieci. Dzieci odczytały życzenia książki i razem wypowiedziały ślubowanie : ,,Przyrzekam szanować cię i korzystać z twoich rad i mądrości”. Na pamiątkę pasowania dostały dyplomy i zapewniły o częstym odwiedzaniu biblioteki. Dziękuję pani wychowawczyni Dorocie Pociask i uczniom, którzy przynieśli do biblioteki zrobione przez siebie książeczki na szkolny konkurs czytelniczy.