"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy ,

Który puste życie napełnia światłem ,

A puste serca wzruszeniem".

Kornel Makuszyński

18 maja 2016 r. w filii biblioteki publicznej w Białce, jak co roku odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Białce. Celem pasowania było zapoznanie się z regulaminem, jaki obowiązuje w bibliotece, jak należy szanować książkę, czym się różni księgarnia od biblioteki. Po rozmowie z pierwszoklasistami nastąpił uroczysty moment pasowania.

„My, uczniowie klasy pierwszej,

uroczyście przyrzekamy,

że będziemy kochać książki,

krzywdy zrobić im nie damy

i wskazówek, i rad książek

będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika

traktować z wielką powagą.

Przyrzekamy.

Po zakończeniu uroczystości ustawiła się długa kolejka chętnych do wypożyczenia bajeczek. Pierwszoklasiści pełni wrażeń i emocji wraz ze swoją panią Lucyną Gąską wróciły do klasy, zabierając ze sobą dyplomy, słodycze, a przede wszystkim wspaniały humor. Pracownica biblioteki wykonała kilka zdjęć na pamiątkę pasowania.

Aleksandra Kopczyk