20 maja 2016 r. w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klas pierwszych błażowskiej szkoły podstawowej.

W bibliotece co roku odbywa się ta miła uroczystość, gdzie zbierają się pierwszoklasiści, aby zostać pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki.

Do pasowania przystąpiło 49. uczniów, którzy przybyli ze swoimi wychowawczyniami Martą Piętą i Grażyną Kalitą. Dzieci będąc jeszcze w przedszkolu często odwiedzały bibliotekę. Dobrze znają zasady wypożyczania i dbania o książki, dlatego krótko przypomniałam im parę zasad, które obowiązują w bibliotece.

Specjalnie na tę okazję zostały przygotowane kolorowe opaski, które zdobiły głowy pierwszaków. Uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość baśni i bajek. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o swoich domowych biblioteczkach. Z ciekawością oglądały nasze najstarsze zbiory książkowe, które pochodzą z roku1895, więc mają już ponad 120 lat. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności swoich pań złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika ogromnym ołówkiem.Nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki, a pamiątkowe dyplomy będą przypominać o uroczystym wydarzeniu. Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. To był bardzo ważny dzień w życiu pierwszoklasistów, pełen wrażeń i emocji. Myślę, że po tak mile spędzonych chwilach w bibliotece, będzie ona kojarzona z miejscem radosnym i bezpiecznym, w którym będą zawsze mile widziani.

Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania książek. A oto siedemnaści zalet czytania książek dla dzieci, które opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Warto je poznać.

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.

15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie.To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.

17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom. Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

A zatem czytajmy.

 

Anna Heller