Wspieranie czytelnictwa jest bardzo ważnym zadaniem współczesnej edukacji. Kontakt z książką i biblioteką zapewnia dzieciom trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.

Jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma kontakt z książkami, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dzięki nim zdobywają one wiedzę, rozwijają wyobraźnię i poszerzają zasób słownictwa. Od nauczycieli, bibliotekarzy, a przede wszystkim od rodziców zależy, jak pokierują drogą najmłodszych pociech, u których dopiero zaczyna się droga edukacji, a przed nimi wiele lat nauki.

Dlatego też 22czerwca 2016 r. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Boruty Spiechowicza w Nowym Borku odwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Błażowej. Wizyta miała charakter zapoznawczo –edukacyjny. Dla wszystkich dzieci była to pierwsza wizyta w takiej placówce. Nasi goście mieli okazję zobaczyć, gdzie znajduje się biblioteka, wypożyczalnia i czytelnia, mogli poznać zasady wypożyczenia i regulamin. Zapoznały się z bogatym księgozbiorem. Poznały korzyści płynące z czytania, i zasady postępowania z książką. Dzieci z wielką uwagą słuchały opowieści o bibliotece, o białych krukach i czytelnikach, którzy niszczą książki.

Mamy nadzieję, że rozbudzone zostały zainteresowania czytelnicze dzieci, a  uczniowie zachęceni  do tego, aby zostać czytelnikami biblioteki. Najważniejszym zadaniem jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka, zarówno emocjonalne jak i intelektualne. Czytajmy dzieciom.

Anna Heller