Powiatowy Konkurs Plastyczny „ Tak się Polska zaczęła. 1050 rocznica Chrztu Polski w historii, literaturze, legendzie.”   Organizowany jest przez Wojewódzką i Miejską  Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie , pod honorowym Patronatem Starosty Rzeszowskiego. Konkurs organizowany jest już po raz czwarty a przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu rzeszowskiego.   Jego celem jest przypomnienie oraz utrwalenie poprzez twórczość plastyczną dzieci i młodzieży epokowego wydarzenia jak przyjęcie chrztu przez Mieszka I i jego wpływu na ponad tysiącletnią  narodową historię oraz chrześcijańską tradycję Polski.  Konkurs wpisuje się także w obchody Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski ogłoszonego przez Sejm RP w 2016 roku. Ma on także za zadanie popularyzację bibliotek samorządowych w środowisku lokalnym a także wyłonienie talentów plastycznych podczas rywalizacji w przyjemnej atmosferze. Wszystkie kryteria obowiązujące uczestników są zawarte w regulaminie opracowanym przez organizatora. Biblioteka w Błażowej fila w Nowym Borku  aktywnie bierze udział w konkursie a uczestnicy zdobywali nagrody i wyróżnienia za wykonane prace plastyczne. W tym roku na ten konkurs prace plastyczną wykonał uczeń klasy czwartej Jamróz Mateusz , który również  oprócz niej  dodatkowo chronologicznie wykonał karty przeszłości 960-2004 od Piastów do czasów współczesnych obrazujące jak zmieniała się mapa Polski.  Praca zostanie dostarczona do organizatora w regulaminowym terminie i będziemy czekać na finał, może w tym roku uda się uczestnikowi reprezentującemu filię znaleźć się w gronie laureatów bądź wyróżnionych.

Anna Kowal