JEDZMY JABŁKA

 Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców w naszym kraju, do których mamy dostęp przez cały rok. Jedyny owoc na świecie, który ma tak bogatą symbolikę już od czasów biblijnych, a to za sprawą Adama i Ewy. Symbol jabłka używany był w mitologii greckiej, rzymskiej, celtyckiej. Korzeni jabłek możemy doszukiwać się w Chinach i Azji Środkowej. Stamtąd przywędrowały do Europy, gdzie znalazły w umiarkowanym klimacie odpowiednie warunki do rozwoju. W Polsce na nasiona jabłoni natrafiono wśród kopalnianych znalezisk w Biskupinie datowanych na 800 lat p.n.e. Były to prawdopodobnie nasiona jabłoni leśnej. Jabłonie uprawiano w Polsce świadczą o tym ślady znalezione w Biskupinie.

Otóż o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie pisał już Hipokrates a nadworny lekarz cesarzy rzymskich zalecał pić wino jabłkowe jako cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości.

Dlaczego warto uwzględniać je w swojej diecie?

Jabłka to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu szczególnie jesienią, kiedy organizm potrzebuje dodatkowej ochrony.

A oto niektóre z zalet:
Chronią układ krążenia oraz serce, są lekarstwem zarówno na zaparcia jak i na biegunki, obniżają ryzyko chorób nowotworowych, obniżają poziom cholesterolu we krwi, oczyszczają organizm, działaj odkwaszająco, zabezpieczają przed astmą, poprawiają pamięć, wzmacniają dziąsła, dostarczają cennych witamin i składników mineralnych, sprzyjają zachowaniu zgrabnej sylwetki, pomagają zachować ładny wygląd,  zwalniają proces starzenia się mięśni. W kuchni wyczarować z nich można pyszną szarlotkę, ryż, naleśniki z jabłkami, surówki, soki i kompoty.

Niegdyś, w dzień św. Błażeja, patrona od bólu gardła, święcono w kościołach jabłka, które potem spożywali domownicy i zwierzęta z gospodarstwa.
Nie wszyscy z nas wiedzą, że odmian jabłek jest aż 7,5 tysiąca niestety około100 z nich trafia do sklepu.

O niektórych odmianach dowiedziałam się od przedszkolaków, których na zaproszenie Halinki Piszcz odwiedziłam 22 września 2016 roku. Grupa, u której gościłam to „Pieski”, która ma ogromną wiedzę nie tylko na temat jabłek, bo były tematem naszego spotkania, ale również tematy związane z nadchodzącą jesienią i wszystkiego, co jest z nią związane. Wielu polskich pisarzy dla dzieci stworzyło piękne opowiadania, wiersze czy teksty piosenek, bardzo znany jest wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Entliczek Pentliczek”. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Ewy Szelburg Zarembiny ,,O jabłuszku i ogrodowym Ludku” musiały uważnie słuchać aby później móc namalować piękny rysunek. Odpowiadały na pytania i jesienne zagadki. Dzieci pochwaliły się swoimi przetworami na zimę robiły również pyszne suszone chipsy z jabłek i wyciskały zdrowy soczek.

To był bardzo miły i ciekawie spędzony dzień. Zajęcia i zabawy przeprowadzone zachęcają dzieci do sięgania po owoce  i warzywa  oraz promują zdrowy styl życia. Dlatego od dzisiaj jedzmy jabłka.

 

Anna Heller