10 października 2016 r. uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Kąkolówce zostali oficjalnie pasowani na czytelników biblioteki.

Większość uczniów już od przedszkola uczęszcza do biblioteki z rodzicami lub od zeszłego roku samodzielnie. Jednak tak jak czekali na pasowanie na ucznia, tak też i na czytelnika biblioteki.

Nasza uroczystość rozpoczęła się od przywitania dzieci wraz z ich wychowawczynią panią Marią Borowiec. Następnie dzieci wysłuchały regulaminu, jaki obowiązuje w bibliotece, który określa,  jak należy postępować z wypożyczanymi książkami. Bibliotekarka wcieliła się w rolę książki, która opowiada o tym, jak jest traktowana przez dzieci i jak powinno się z nią obchodzić aby „… na klucz nie zamknęła się w szafie”. Później nastąpiło uroczyste pasowanie. Każde dziecko podniosło do góry dwa palce prawej ręki i wypowiadało słowa przyrzeczenia:

My, uczniowie drugiej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek i rad książek,
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielka powagą!
PRZYRZEKAMY!

Po złożonym przyrzeczeniu każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, który powinien im zawsze przypominać o tym, że uroczyście przyrzekały szanować książki, i nie chodzi tylko o książki wypożyczone z biblioteki, ale także i o te, które posiadają w swoich domowych zbiorach.

Bardzo serdecznie dziękuję nowo przyjętym czytelnikom w Kąkolówce oraz ich wychowawczymi pani Marii Borowiec za poświęcony czas. Oczywiście - jak zawsze - bardzo serdecznie zapraszam do wypożyczania książek i zagłębiania się w zaczarowany świat bajek, baśni, opowieści

Kinga Rybka