17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Wymyślono go w 1990 roku we Włoszech. Kot domowy jest najpopularniejszym zwierzątkiem przebywającym w naszych domostwach i mieszkaniach. Niektórym się wydaje, że koty wiodą spokojne życie. Na śniadanie mleko, gimnastyka na płocie, potem spacer, obiad, drzemka w słońcu, podwieczorek, kilka chrapnięć w malwach, chwila na dachu, kolacja i noc. Właśnie, czy kto pomyślał, że dopiero po zapadnięciu zmroku zaczyna się właściwe życie kota? Kot nie śpi. Musi polować, czatować, miewa randki, tajne spotkania w zaułkach starych szop, stodół czy garaży. Właśnie, tak ożyciu kota pisze Piotr Rowicki  w książce dla dzieci pt. „Przygody kota detektywa”.

21 lutego 2017 r. najmłodsze dzieci szkolne gościły w filii biblioteki publicznej w Futomie. Rozmawialiśmy o kotkach. Prawie w każdym domu jest jeden, lub kilka kotów. Każdy z nich ma swojeimię: Mruczek, Puszek, Miałczek, Pimpuś, Łatek, Rudka, Misia, Skarpetka. Dzieci opowiadały o swoich czworonożnych sympatiach, o wesołych zabawach z nimi i kocich przygodach. Do biblioteki przyniosły kolorowe malowanki kotków, z których powstała wystawka. Dzieci dowiedziały się również o znanych kotach w literaturze dziecięcej. Każdy zna historię ,,Kota w butach”, czy opowiadania Sławomira Grabowskiego o słynnym kocurze Bonifacym.Najmłodszych należy uwrażliwiać na właściwą opiekę nad zwierzętami i szeroko pojętą empatię do zwierząt.