3 marca 2017 r. bibliotekę w Kąkolówce odwiedzili uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą Rafałem Flisakiem, którzy przyszli na swoją pierwszą lekcję biblioteczną. Głównym powodem naszego spotkania było zapoznanie dzieci z tematem funkcjonowania biblioteki, jak należy się w niej zachowywać i w jakich działach należy szukać książek, które nas interesują. Muszę przyznać, że uczniowie pierwszej klasy, jak na swój młody wiek, mają bardzo rozległe zainteresowania. Nie interesują ich tylko króciutkie bajeczki, ale także encyklopedie i atlasy poświęcone wielu dziedzinom, takim jak na przykład: astronomia, geografia, biologia czy, też nawet fizyka.

Ci uczniowie, którzy nie są zarejestrowani jako czytelnicy naszej biblioteki mogli się dowiedzieć w jaki prosty i szybki sposób można się zapisać. Dowiedzieli się także między innymi, dlaczego w książkach są karty i jaką pełnią funkcję, do czego służy księga inwentarzowa i ubytków, co to są karty katalogowe i co na nich jest wypisane, co dla każdej książki oznacza numer ISBN. Opowiedziałam im także o systemie MAK+, który jest wdrażany w bibliotekach na terenie całej gminy. Opowiedziałam im także krótką historię biblioteki: w którym roku powstała, gdzie się początkowo znajdowała oraz o tym, że mieściła się wielu pomieszczeniach, zanim znalazła się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kąkolówce. Pogadanka na temat historii biblioteki była króciutka, ponieważ - jak wszyscy wiemy - dzieci nie przepadają za długimi historycznymi wykładami.

Na zakończenie uczniowie zadawali mi pytania, na które bardzo chętnie im odpowiadałam. Dzieci najczęściej pytały: „Czy będziemy mogli pooglądać książki i kiedy to nastąpi.”

Bardzo serdecznie dziękuję zarówno pierwszoklasistom, jak i ich wychowawcy za udział w przygotowanej przeze mnie lekcji bibliotecznej i oczywiście zachęcam do czytania.

Rybka Kinga