16 maja 2017 r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Futomie zostali uroczyście pasowani na czytelników filii bibliotecznej. Dzieci już opanowały sztukę czytania, która stanowi klucz do świata książek,  więc samodzielnie mogą korzystać z księgozbioru literatury dziecięcej. Dla najmłodszych dzieci biblioteka to królestwo baśni i bajki, dlatego bibliotekarka oparła pasowanie na motywie bajki ,,Kopciuszek” Hanny Januszewskiej. Dzieci zaprezentowały się jako postacie bajkowe z „Kopciuszka” na tle ściennej dekoracji nawiązującej do izby w domu macochy i komnaty królewskiej.  Klasyczna baśń i bajka zawiera morał, który warto zapamiętać ,,dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane”. Dzieci odgadywały również zagadki z bajkowego ,,Kopciuszka’’ , a pani wychowawczyni Iwona Bocek wyśpiewała bajkowe zagadki przy akompaniamencie gitary.  Następnie bibliotekarka czytała wiersze o książce i bibliotece, uwrażliwiając dzieci na  właściwy sposób korzystania z zasobów bibliotecznych. Najuroczystszym momentem dla dzieci było przyrzeczenie wypowiadane książce: „Przyrzekam szanować cię i korzystać z twych rad i mądrości”.  Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały dyplom, zakładki do książek i skromne upominki. Dziękuję pani wychowawczyni, pani Ani Karnas, mamie Milenki i małej Amelce, która towarzyszyła swojej siostrzyczce będąc chyba pierwszy raz w bibliotece.