18 maja 2017 r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły  Podstawowej w Nowym  Borku, których wychowawczynią  jest pani Justyna Zapiór zostali pasowani na czytelników filii bibliotecznej w  Nowym Borku.    Bibliotekarka    poinformowała dzieci  o warunkach zapisu do biblioteki,  przestrzeganiu regulaminu jakie są zadania i cele biblioteki  oraz czym różni się biblioteka od księgarni.  Dzieci dowiedziały się również  jak powstaje książka  , jak jest zbudowana i co zawiera. Na podstawie przygotowanych plansz  poznały historię pisma od obrazkowego do alfabetycznego, jak zmieniała się książka na przestrzeni wieków i jak wygląda obecnie. Bibliotekarka zaprezentowała nowości przeznaczone dla tej grupy wiekowej  i zachęciła do ich korzystania . Przeczytała kilka wierszy  polskich autorów tematycznie związanych z książką i biblioteką. Potem dzieci odczytały uroczysty tekst przyrzeczenia i życzenia książki.  Na pamiątkę pasowania został wręczony dyplom dla pierwszoklasistów ,którzy powiększyli  grono miłośników książki.

Anna Kowal