2 sierpnia 2017 r. w Warszawie zmarła Wanda Chotomska, znana polska pisarka, autorka ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy dla filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych.

Wanda Chotomska urodziła się w Warszawie 26 października 1929 roku.  Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Jej debiut nastąpił w roku 1949 w tygodniku „Świat Młodych”. W 1958 opublikowała swój pierwszy zbiór wierszy pod tytułem „Tere Fere”. Pisała także pod pseudonimem „WANDA MIRON”, w tym czasie wraz ze swoim kolegą Mironem Białoszewskim publikowała swoje wiersze w dwutygodniku „Świerszczyk”. Oczywiście nikt nie zapomni cyklu audycji telewizyjnych pod nazwą „Jacek i Agatka”, których także ona była autorką. Gdyby nie ona nikt z nas nie znałby „Tadka Niejadka” czy też jeża z miasta Zgierza, ani nikt z nas nie zastanawiałby się, czy tygrysy naprawdę jedzą irysy?

Dzięki swojej twórczości otrzymała także wiele odznaczeń m. in.:

• - Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
  • 1969 - Order Uśmiechu,
  • 1977 - Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • 2005 - Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
  • 2012 - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży.
  • Od roku 2003 jest także Honorowym Obywatelem miasta Słupska i miasta Zgierza.

Grzegorz Kasdepke mówił: „Szwedzi mają Astrid Lindgren, Finowie Tove Jansson, a Polacy – Wandę Chotomską”. Jedno jest pewne - jej twórczość na zawsze pozostanie w polskie kulturze i w pamięci kilku pokoleń Polaków.

Kinga Rybka