Finał Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Wielcy Polacy i ich wynalazki na przestrzeni dziejów w literaturze’’

23 września 2017 r. w Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyła się podniosła uroczystość  wręczania nagród dla zwycięzców w konkursie plastycznym.  Konkurs ten pod hasłem ,,Wielcy Polacy i ich wynalazki na przestrzeni dziejów w literaturze’’ zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie pod patronatem starosty rzeszowskiego. Była to już siódma edycja konkursu plastycznego. Na uroczyste spotkanie przybyli nagrodzeni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu rzeszowskiego, ich rodzice, bibliotekarze, zaproszeni goście. Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura witając przybyłych gości stwierdziła, że organizowany konkurs przyciąga co roku więcej uczestników, co cieszy szczególnie bibliotekarzy, bo to są czytelnicy bibliotek. Konkurs miał wymiar, oprócz edukacyjnego, także patriotyczny, zmuszał do sięgnięcia do literatury popularnonaukowej w poszukiwaniu Polaków, których wynalazki i ich działalność wpłynęła na dzieje ludzkości. Prace plastyczne były różnorodne i dotyczyły takich postaci jak: Kopernik, Łukasiewicz, Skłodowska-Curie, Malinowski i inni. Filia biblioteki publicznej w Futomie na konkurs dostarczyła trzy prace Zuzi i Oli Tomaszewskich i Faustynki Szczutko z klasy III ,,d” z  gimnazjum w Błażowej, która zdobyła nagrodę starosty rzeszowskiego. Praca Faustynki przedstawiała postać Henryka Magnuskiego  - twórcy radia Walkie-Talkie, używanego w czasie drugiej wojny światowej jako środek komunikacji między dowództwem a żołnierzami. Ciężar tej radiostacji wynosił 17 kg, mieściła się w plecaku i miała zasięg 17 kilometrów. Postać Magnuskiego Faustynka wykonała w formie lalki, używając do tego materiału, ręcznie zszywając poszczególne części ubioru. Na wykonanie całej pracy poświęciła część wakacji. Natomiast praca plastyczna Zuzi Tomaszewskiej dostała wyróżnienie. Dotyczyła ona postaci Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej. Z otrzymanych nagród cieszą się laureatki, ich rodzice i bibliotekarka.

Ze swojej strony chciałam serdecznie podziękować  dziewczynkom za udział w konkursie, pogratulować nagrody i wyróżnienia i życzyć sukcesów w dziedzinie plastyki i prac ręcznych. Dziękuję rodzicom za wspólny wyjazd z dziećmi do Rzeszowa i miło spędzony czas mimo brzydkiej, jesiennej pogody.