2 października 2017 r. filię biblioteki publicznej w Futomie odwiedziły najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego z panią opiekunką Agnieszką Sochą. Było to pierwsze spotkanie z maluszkami w bibliotece. Bibliotekarka opowiadała dzieciom o jesieni, która zawitała do nas 23 września. Jest to piękna pora roku, nazywana także złotą polską jesienią ze względu na kolory drzew. Październikowe lasy złocą się w promieniach jesiennego słońca, między białymi brzozami w zielonym mchu rosną grzyby, borowiki, koźlaki i gąski. Po polach snują się białe, delikatne nici babiego lata. Z grządek zbieramy warzywa, a z sadów smaczne owoce jako dary jesieni. W deszczowe, mżyste dni chronimy się pod parasolkami i czasem narzekamy na szarugę jesienną. Poeta Marek Groński w wierszu pt. ,,Gdyby zabrakło nam jesieni” pisze:

Mówi się smutna o jesieni.

Ma za złe grypy, mgły i deszcze…

Czas o jesieni pogląd zmienić –

bez niej byłoby smutniej jeszcze! .