„LEGENDY Z NASZEJ PRZESZŁOŚCI" – IV EDYCJA KONKURSU LITERACKIEGO – RELACJA   

6 października 2017 roku w Filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej  Biblioteki  Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie  IV edycji konkursu literackiego i wręczenie nagród dla  laureatów, wyróżnionych, opiekunów i pozostałych uczestników. Wszystkich zgromadzonych powitała kierownik filii Maria Gulak, a następnie oddała głos przewodniczącej jury Bernadecie Szczypcie, która odczytała protokół komisji.  Konkurs literacki na najciekawsze opowiadanie - legendę o  regionie podkarpackim zorganizowany został w ramach  obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego. Konkurs” Legendy z naszej przeszłości’ adresowany był do dzieci - mieszkańców Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego i dla określonej kategorii wiekowej. Celem konkursu  było zainteresowanie młodych czytelników dziedzictwem kulturowym,  historycznym, przyrodniczym miasta  Rzeszowa i regionu podkarpackiego, promowanie czytelnictwa, poszerzenie wiedzy na temat tradycji, lokalnych wspomnień, legend i przekazów rodzinnych. Zadaniem uczestników było  napisanie własnego opowiadania - legendy o swoim mieście lub regionie, które mogło zawierać wątki fikcyjne, humorystyczne w zależności od  pomysłu i inwencji twórczej autora.

 Nadesłane prace oceniała komisja konkursowa w składzie: 

Bernadeta Szczypta – dziennikarka Polskiego  Radia Rzeszów – przewodnicząca komisji, 

Sylwia Mazur – konsultantka  Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów,

 Stanisława Bełch - rzeszowska poetka, autorka książek dla dzieci,

 Renata  Pasternak – kierownik  Działu Udostępniania W i MBP w Rzeszowie,

 Natalia Szwedo – pracownik Filii nr 6 W i MBP w Rzeszowie.

Komisja konkursowa wnikliwie przeanalizowała i oceniła  51 nadesłanych prac uwzględniając następujące kryteria: zgodność  z tematem, oryginalność i  walory literackie, poprawność językową, stylistyczną, gramatyczną i wyłoniła zwycięzców  oraz przyznała wyróżnienia.                                         

 Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym  Borku  na  tę edycję konkursu przygotowali sześć prac, których opiekunem merytorycznym była nauczycielka języka polskiego Bożena Hańczyk. Pani Bożenie składam podziękowanie za zainteresowanie dzieci konkursem i sprawdzenie wszystkich prac, uwzględniając  kryteria zawarte w regulaminie konkursu oraz za współpracę z filią.

I miejsce zdobył   Mateusz Jamróz -  nagroda  specjalna - maskotka, dyplom, nagroda książkowa, koszulka z logo  Radia Rzeszów, plakat z   Unią Europejską.

II miejsce zdobyła Liwia Słowik- dyplom, nagroda książkowa, koszulka  z logo Radia Rzeszów, plakat z Unią Europejską.

 Wyróżnienie - Magdalena  Kowal – dyplom, nagroda książkowa, plakat z Unią Europejską.

Pozostali uczestnicy konkursu Julia  Trzyna, Hubert Kociubiński oraz Hubert Wania otrzymali pamiątkowe dyplomy i również nagrody książkowe.

 Do wszystkich   uczestników konkursu wystosowała list z gratulacjami z  Brukseli Sylwia Mazur, gratulując  nagrodzonym, wyróżnionym i pozostałym pomysłowości, kunsztu literackiego oraz bogatego i  różnorodnego słownictwa zawartego w nadesłanych pracach. List odczytała Ewa  Nowak-  Koprowicz  z  Regionalnego  Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, która przybyła na uroczystość  wręczenia nagród   w zastępstwie. Każdy z jurorów typował indywidualnie po przeczytaniu wszystkich prac swojego faworyta i dlatego wyniki  uczestnicy poznali  dopiero w dniu wręczenia nagród i dyplomów, co było dla wielu to miłym zaskoczeniem.  Z nagrodzonymi przeprowadziła krótki wywiad dziennikarka  Polskiego  Rzeszów, co było dla nich niesamowitą frajdą. Nagrody i dyplomy wręczyła laureatom, nagrodzonym, wyróżnionym, pozostałym uczestnikom konkursu oraz opiekunom  zastępca dyrektora WiMBP  w Rzeszowie Monika Ohar- Pawiak składając gratulacje i zapraszając do udziału w następnych konkursach organizowanych przez  WiMBP w Rzeszowie i jej filie.

Anna Kowal