21 lutego 2018 r. przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To bardzo ważne święto podkreśla prof. Jerzy Bralczyk – znany językoznawca. Wiadomo, że język jest dla nas bardzo ważny i powinniśmy dbać o niego. Inny popularny znawca języka polskiego prof. Jan Miodek dodaje, że słowo jest w człowieku i od nas zależy poprawność posługiwania się polszczyzną. Aby doskonalić nasz język i używać go zgodnie z normą językową warto korzystać z różnego rodzaju poradników i słowników.

26 lutego rozmawialiśmy na te tematy z uczniami zerówki, która odwiedziła filię biblioteki publicznej w Futomie, z wychowawczynią panią Ewą Skawińską. Dzieci poznały słowniki : języka polskiego, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych, wyrazów bliskoznacznych. Dowiedziały się, że w ,, Słowniku języka polskiego” zebrane są wszystkie słowa funkcjonujące w mowie polskiej, ułożone w porządku alfabetycznym. Były także ćwiczenia polegające na wyszukiwaniu różnych słów i ich znaczeń. Dzieci tworzyły również słowa, wyrazy i budowały zdania na zasadzie skojarzeń ( np. dotyczących szkoły, biblioteki, książki, zimy). Bogactwo i piękno języka polskiego doświadczmy czytając literaturę, słuchając audycji radiowych, bywając w teatrze czy oglądając wartościowe filmy. Dbając o nasz język ojczysty dbamy o nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe.