7 marca 2018 r. przedszkolaki z Białki odwiedziły bibliotekę. Tematem naszego spotkania była oczywiście książka.

Wspólnie z dziećmi prześledziliśmy drogę powstawania książki. Nasza trasa rozpoczęła się od pomysłu autora, potem oczywiście pomyśleliśmy o wydawcy, który ten tekst zaakceptuje i postanowi wydać, a  następnie o drukarni. Rozmawialiśmy także o tym, że przy pracy nad książką jest zaangażowanych  bardzo wiele osób, m.in. osoba, która projektuje okładkę książki czy też - jak bywa w przypadku bajek dla dzieci - ilustrator, potrafiący przepięknie opowiedzieć bajkę w sposób obrazkowy. Dzieci wiedziały doskonale, że po tym żmudnym procesie książka trafia do księgarni, gdzie można ją kupić tylko dla siebie lub zakup robi biblioteka i wtedy jest dostępna dla wszystkich.

Rozmawialiśmy także o tym jak książki zakupione do biblioteki są katalogowane. Przedszkolaki dowiedziały się, że istnieje „Księga inwentarzowa”, w której mamy zarejestrowaną każdą książkę znajdującą się w bibliotece. Dowiedzieli się też, gdzie należy w książkach przybijać pieczątki, czym były bardzo zafascynowane „ale to tak w każdej?” – pytały. Na zakończenie przeczytałam im bajkę „Marzenia żółwika”.

Dziękuję za wizytę najmłodszym czytelnikom oraz ich paniom: wychowawczyni Teresie Groszek oraz Bożenie Bęben.

Kinga Rybka