8 czerwca 2018r. W tym roku MGBP filia w Nowym Borku przyłączyła się do organizowanej przez  Szkołę Podstawową w Nowym Borku Nocy Bibliotek. Tegoroczna akcja czytelnicza odbyła się pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.

W piątkowy wieczór szkołę odwiedzili nie tylko jej uczniowie ale również ich rodzice, rodzeństwo i inni mieszkańcy naszej gminy.

Wieczór rozpoczął się od Pasowania na Czytelnika. Jednak aby zostać czytelnikiem pierwszoklasiści musieli pokazać, że potrafią już czytać. Ich zadanie polegało na odnalezieniu literek, ułożeniu a następnie przeczytaniu hasła. Zadanie okazało się nie takie proste, ponieważ literki ukryte były na terenie całej Szkoły. Nowi czytelnicy złożyli odbicie swoich palców na Przyrzeczeniu, a na pamiątkę otrzymali dyplomy, książeczki i upominki z  „zaczarowanego kosza”. Na koniec zaśpiewali dla nas piosenkę, którą przygotowali razem ze swoją Panią Wychowawczynią.

W czasie gdy maluchy bawiły się w poszukiwaczy literek pozostali goście mogli zagrać we Flirt z Niepodległą. Każdy uczestnik otrzymał kartę z cytatami, z której wybierał jeden i przekazywał ją osobie obok podając numer. W odpowiedzi otrzymywał tę samą lub inną kartę ze wskazaniem numeru odpowiedzi. Było dużo śmiechu i radości.

W pięknym fotelu, przy nastrojowej lampie nasi goście pani Anna Słomiana i pan Stanisław Najda przeczytali utwory związane z naszym krajem i nawiązujące do „bycia dobrym Polakiem”. Dla naszych najmłodszych gości przeczytałam legendę o Warsie i Sawie. Ponadto Pan Stanisław podarował książki z których będą mogli korzystać uczniowie.

Starsi uczniowie zmagali się z układaniem puzzli ale największy entuzjazm wzbudziła zabawa zaczerpnięta z telewizyjnego teleturnieju „Kocham Cię Polsko”, która polegała na tym, że gracze zostali ubrani w stroje zawierające 2 litery – po jednej z przodu i z tyłu zawodnika. Ich zadaniem było ułożenie słów na bazie podpowiedzi prowadzącej. Po zakończonej zabawie zawodnicy losowali nagrody z „zaczarowanego kosza”.

Dla najmłodszych został stworzony kącik plastyczny.

Wieczór zakończył się projekcją filmu „Tarapaty”, filmu o przyjaźni, współpracy i … tarapatach J

Bardzo dziękuję Pani Dyrektor Agnieszce Pietrucha i Ewie Gawińskiej za zaproszenie do organizacji Nocy Bibliotek 2018 oraz wszystkim, którzy zechcieli przyjść i bawić się z literaturą w ten niecodzienny sposób razem z nami.

Joanna Bałutowska - Bialic