W jasnej, pięknie urządzonej sali konferencyjnej Osiedlowego Domu Kultury „Tysiąclecie” przy ul. Kochanowskiego w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i osobom wyróżnionym w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Strofy o Niepodległej”. Konkurs ten został zorganizowany przez Oddział ZLP w Rzeszowie i czasopismo Samorządu Gminy Błażowa „Kurier Błażowski” dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez nasze państwo niepodległości.

Wszystkich przybyłych powitał prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysław A. Łyp. Wspólnie z Teresą Paryną i Małgorzatą Żurecką złożyli gratulacje burmistrzowi Błażowej, Jerzemu Kocojowi, który właśnie wygrał wybory samorządowe, zdobywając urząd miażdżącą przewagą ponad 86 % głosów. Członkowie Oddziału pogratulowali również Bogusławowi Sakowi, kierownikowi administracji RSM Osiedla „Tysiąclecie” z okazji zwycięstwa w wyborach samorządowych do Rady Miasta Rzeszowa.

Przewodnicząca jury konkursu dr Hanna Krupińska-Łyp odczytała werdykt, informując o przyznanych nagrodach i wyróżnieniach. W skład jury weszli: Anna Heller, redaktor „Kuriera Błażowskiego” i Ryszard Zatorski, dziennikarz, redaktor programowy „Naszego Domu Rzeszowa”. Wyżej wymienieni jednomyślnie przyznali następujące nagrody:

I nagroda Teresa Paryna (Przemyśl) za tekst „Wołyń”; II nagroda Andrzej Szypuła (Rzeszów) za tekst bez tytułu, incipit: „w chopinowskim zapamiętaniu”; III nagroda Jolanta Michna (Łańcut) za tekst „Dom pod lasem”.

Wyróżnienia otrzymali: Wiktor Bochenek (Niebylec) za tekst „Dar ojcowizny”; Marta Gdula – Żukowicz (Stalowa Wola) za tekst „Do Niepodległej”; Maria Gibała (Przemyśl) za tekst „Widziałam”; Mateusz Mitąg (Warszawa) za tekst „Kraj”.

Burmistrz Błażowej i przewodnicząca jury wręczyli nagrodzonym i wyróżnionym dyplomy oraz nagrody. Fundatorem wszystkich nagród był burmistrz Jerzy Kocój.

Całości imprezy towarzyszyła muzyka. Wiktor Bochenek wspaniałą grą na harmonii zachęcał obecnych do śpiewu, grając popularne piosenki żołnierskie z okresu 20-lecia międzywojennego o powszechnie znanych tekstach.

Wszyscy laureaci konkursu zostali zaproszeni do prezentacji nagrodzonych i wyróżnionych tekstów. Czytane wiersze wywołały wśród słuchaczy silne emocje, spowodowane patriotycznymi i dramatycznymi treściami liryków.

W ramach wystąpień zaproszonych gości pani Emilia Wołoszyn spontanicznie wygłosiła napisany przez siebie wiersz także o patriotycznym, ale i bardzo optymistycznym przesłaniu.

Należy też podkreślić, że ogólnopolski charakter konkursu „Strofy o Niepodległej” znalazł swoje potwierdzenie w fakcie uczestnictwa osób z Warszawy, Krakowa, Kielc, Rakszawy, Rzeszowa, Birczy, Mielca, Baryczki, Jankowic, Stalowej Woli, Przemyśla, Limanowej, Miastka (woj. pomorskie), Wysokiej k. Łańcuta.

Wszyscy uczestnicy imprezy na zakończenie prowadzili dyskusje i rozmowy przy kawie, herbacie i ciasteczkach „kostka alpejska” ze słynnej rzeszowskiej cukierni mistrza Kazimierza Raka.

Na zakończenie prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie podsumował poetyckie przeżycia słowami Mariana Berkowicza:

bądź pozdrowiony poeto

za przyswajanie ojczyzny

Na stole między kwiatami stał odwieczny symbol siły twórczej – błękitny Pegaz. Niewykluczone, że to on sprawił, iż całe spotkanie przebiegło w nadzwyczaj uroczystym, podniosłym i poetyckim nastroju.

 

Urszula Pantoła, prezes

Grupy Literackiej „Inspiratio”