W piątek 01.02.2019r. w MGBP Błażowa odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskusja nad książką Joanny Jodełki „Wariatka” tym razem odbyła się w dość małym gronie, ponieważ uczestniczyły w nim tylko Panie bibliotekarki.

              Joanna Jodełka (ur. 1973) – polska pisarka związana z Poznaniem, gdzie ukończyła studia na wydziale historii sztuki UAM. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach” (TimeMachine), za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, czym przełamała męską hegemonię wśród laureatów. Wydała także m.in. „Grzechotkę” (W.A.B. 2011), „Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę” (Świat Książki). W 2017 r. napisała także przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom” (Wydawnictwo Poznańskie). Nowa powieść pisarki, „2 miliony za Grunwald”, jest inspirowana okupacyjnymi losami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

              Książka opowiada o  pisarce Joannie, która stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Ale ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko pogłębia jej fatalny stan. Otumanioną lekami, zrezygnowaną kobietę wyrywa z apatii dopiero egzemplarz książki, który przynosi jej tajemniczy młody mężczyzna. To pierwsza powieść Joanny, nigdy dotąd niewydana, a zainspirowana niewyjaśnioną sprawą sprzed dziesięciu lat – zniknięciem Justyny Lenart, młodej żony i matki. Joanna jest zaniepokojona: nie dość, że nie wie, kto wydał jej powieść, to jeszcze nie rozumie, dlaczego występującym w niej postaciom przywrócono autentyczne imiona i nazwiska. Co gorsza, ma wrażenie, że ktoś próbuje ją zabić. Czy dlatego, że historia, przetworzona w jej wyobraźni w literacką fikcję, po latach niebezpiecznie zbliżyła się do prawdy, wprowadzając ferment w życie bohaterów książki? Pisarka postanawia rozwikłać zagadkę i na własne życzenie opuszcza szpital. Gra okazuje się niebezpieczna, rozpoczyna się wyścig z czasem.

 

Nowa powieść sensacyjna autorki „Kamyka" i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru „Polichromii" nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej „Kryminalistki”, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru.

Książka zbiera wśród czytelników dość pozytywne recenzje jednak wśród Pań obecnych na piątkowym DKK wzbudziła szereg różnych opinii, ponieważ nie wszystkim czytelniczkom do końca przypadła do gustu. Zdania były podzielone. Jednak wszystkie zebrane Panie wspólnie stwierdziły na końcu, że książka jest głównie kierowana w stronę czytelnika w przedziale wiekowym 20-40 lat.

              Zatem wszystkich młodych czytelników naszej biblioteki zachęcamy do czytania i wyrażenia własnej opinii na temat polecanej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Kinga Rybka