12 lutego br., w pierwszy dzień ferii, jaki zorganizowała Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej, odwiedziło nas aż 34 uczestników w różnym wieku.  Na początku spotkania odbyliśmy podróż do Włoch, a z prezentacji dowiedzieliśmy się o wszystkich miejscach, które warto odwiedzić we Włoszech. Okazało się, że dzieci posiadają dużą wiedzę na temat tego pięknego miasta.

Skoro gorąca Italia to oczywiście PIZZA, uważamy ją za symbol włoskiej kuchni. Błędnie, bo sami Włosi tak nie sądzą.

Właściwie pizzę wynaleźli Egipcjanie, Fenicjanie, Grecy, Etruskowie, Rzymianie, każdy, kto poznał tajniki pieczenia mąki zmieszanej z wodą na rozgrzanym kamieniu. A światową karierę zrobiła dzięki Amerykanom.

Ta właśnie potrawa przyjęła się też w naszych polskich domach. Jest bardzo dużo książek, nie tylko kucharskich, o robieniu pizzy, z których wynika, że podstawą dobrej pizzy jest ciasto. Drugą bardzo ważną sprawą jest temperatura, w jakiej właśnie pieczemy pizzę. Na stołach biblioteki powstało 13 pizz o różnym smaku i grubości - z pieczarkami, ananasem i oczywiście z dużą ilością sera.

Dzięki uprzejmości Andrzeja Chlebka, właściciela błażowskiej restauracji STARY BANK mogliśmy upiec pizzę w jego lokalu - za co bardzo serdecznie dziękujemy. Właściciel ugościł nas i ufundował dla wszystkich napoje.

Bardzo dziękuję za pomoc w przygotowaniach Danucie Hamerli oraz Joannie Bałutowskiej-Bialic.

Więcej zdjęć w galerii.

Anna Heller