Trzecie spotkanie w bibliotece upłynęło pod hasłem „Podróż do Nowego Jorku". Dzieci dowiedziały się więcej o tym mieście dzięki prezentacji przygotowanej na tę okazję. Pierwsi koloniści przybyli do Ameryki Północnej w 1497 r., czyli zaledwie pięć lat po odkryciu tego lądu przez Krzysztofa Kolumba. Byli Anglikami. Szacuje się, że w XVI w. to znaczy okresie, w którym rozpoczęła się kolonizacja, Amerykę Północną zamieszkiwało około 5 milionów Indian, rozproszonych na całym terytorium.

W 1624 roku Holenderska Kompania Zachodnioindyjska kupuje od Algonkinów ziemię i zakłada pierwszą osadę. Cena za wyspę wynosiła około 60 guldenów (24 $). Osadę nazwano Nowy Amsterdam. Osada nie przynosiła oczekiwanych zysków i w 1664 roku Holendrzy oddają Nowy Amsterdam Anglikom. Anglicy zmieniają nazwę na Nowy Jork na cześć Księcia Yorku.

Ważniejsze daty w dziejach miasta:

- 1857-1873 Central Park,

- 1870 - Metropolitan Museum of Art.,

- 1883 - Brooklyn Bridge (East River),

- 1886 - Statua Wolności,

- 1898 - Nowy Jork podzielony na pięć dzielnic: Manhattan, Brooklyn, The Bronx, Queens and Staten Island,

- 1904 - pierwsze metro,

- 1900-1914 Afroamerykanie koncentrują się w Harlemie,

- 1919-1933 prohibicja,

- 1946 siedziba ONZ,

- 1965 - zabójstwo Malcolma X w Harlemie,

- 1970 - pierwszy nowojorski maraton,

- 1973 - The World Trade Centre wyższy od Empire State Building,

- 1989 - pierwszy Czarny burmistrz David Dinkins

Następnie z nagromadzonych materiałów, ścinków, kartonów dzieci wykonały makiety wieżowców wielkiego miasta, z których zrobiliśmy wystawę w oddziale dla dzieci.

Więcej zdjęć w galerii.

Anna Heller