Czytanie jednym sprawia trudność, innym niebywałą przyjemność, a nasze życie przyśpiesza, nieustannie brak nam czasu, wiecznie gdzieś gonimy i czujemy się zmęczeni. Łatwiej przyswoić nam szybką informację z telewizji czy z gazet, w których artykuły mają zaledwie kilka stron.

Książki były, są i będą wartościowym źródłem wiedzy, a wiedza jest kluczem do sukcesu. Istnieje wiele różnych książek tematycznych: poradniki, pasjonujące powieści, poezja – każdy może znaleźć coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami.

Książki uczą, rozwijają wyobraźnię, są doskonałą formą rozrywki i odpoczynku. Książki uczą także cierpliwości. Rzadko jesteśmy w stanie osiągnąć w życiu coś od razu, na starcie. Niekiedy trzeba pracować na to latami, dlatego lektura jest dobrym tego nauczycielem. Ponadto uczy myślenia i rozwija naszą wyobraźnię.

Słowa niekiedy mogą głębiej i dokładniej przekazać uczucia i myśli niż obrazy. Patrząc na słowa i kojarząc je z określonymi obrazami, sytuacjami i emocjami, rozbudzamy także naszą wyobraźnię. Jesteśmy w stanie na moment „zatrzymać się”, chwilę zastanowić się nad przyswojoną informacją i wrócić do niej. Czytanie poprawia nasze słownictwo, nasz język staje się bardziej wyszukany, z większą łatwością wypowiadamy się. Lokuje nas to w grupie osób elokwentnych i oczytanych. Książki dostarczają nam także rozrywki. Jeśli polubimy czytanie, znajdziemy w nich coś inspirującego, czas poświęcony na czytanie będzie czasem mile spędzonym. Książka może dać nam także chwilę odprężenia i odpoczynku od stresującego życia lub chwilę fantazji. Spróbujmy, zatem ujrzeć w książkach coś pozytywnego, a zobaczymy jak wiele nam dają!

Tradycyjnie na początku każdego roku Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej wraz z filiami wyróżnia swoich najaktywniejszych czytelników minionego roku. W tym przypadku byli to czytelnicy, którzy w 2018 roku aktywnie odwiedzali bibliotekę i wypożyczali książki.

Najaktywniejsi czytelnicy 2018:

Błażowa

Oddział dla dzieci – Jan Hadam

Oddział dla dorosłych – Grażyna Bober

Filia w Futomie - Jakub Maciołek, Marzena Starzak

Filia w Piątkowej – Kinga Domin, Helena Domin

Filia w Nowym Borku -  Szymon Kustra, Agata Gorlowska

Inicjatywa miała na celu promowanie i wspieranie aktywności czytelniczej oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, pasji czytania i pozytywnego nastawienia do książki. W imieniu pracowników biblioteki gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zapraszamy do odwiedzania naszych bibliotek.

Anna Heller