MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W BŁAŻOWSKIEJ BIBLIOTECE

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ma on na celu promowanie literatury pięknej i grafiki wśród młodych czytelników. W tym roku gospodarzem tego święta jest Litwa, która skierowała do wszystkich dzieci całego świata list pt.: „Książki pomagają nam zwolnić!”

A oto fragment tego listu: „Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce. I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona … czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać. […] Jestem pewny, ze w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły- jest o wiele bardziej interesujący , niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.

W Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami  - dla książek!”

To święto nieprzypadkowo jest obchodzone 2 kwietnia. W tym dniu, w 1805 r. urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.

W związku z tym świętem naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z pobliskiego przedszkola. W  poniedziałek zawitały „Słoneczka” z Anną Osinko oraz „Motylki” z opiekunkami Pauliną Brzęk i Jadwigą Borek. We wtorek panie: Stanisława Wyskiel i Monika Ciećko przyprowadziły do nas „Gumisie”, zaś  Małgorzata Ząbek i Gabriela Słaby zawitały z „Krasnoludkami”. W środę bibliotekę odwiedziły „Pszczółki” pod opieką Katarzyny Cag a następnie „Gwiazdki” wraz z ze swoim opiekunem Grażyną Przybyło.

Maluchy dowiedziały się kilka ciekawostek o Andersenie. Nie każdy wie, że ten słynny baśniopisarz kiedy był małym chłopcem uwielbiał bawić się w teatr a w przyszłości chciał zostać aktorem i występować na scenie. Gdyby nie mutacja mógł zostać znanym śpiewakiem operowym. Pierwsze utwory pisane skierowane były do ludzi dorosłych ale sławę zapewniły mu dopiero baśnie dla dzieci.

Pani Ania przeczytała dzieciom kilka bajek zarówno Andersena jak i współczesnych autorów. Opowiedziała również jakie książki tego autora można znaleźć w naszej bibliotece. A na podstawie różnych przedmiotów wylosowanych z magicznego worka przedszkolaki odgadywały tytuły bajek. Na zakończenie spotkania dzieci opowiadały o wiośnie i jej oznakach oraz zaśpiewały piękne piosenki o tej porze roku.

Spotkanie z „Gwiazdkami” zakończyło się wręczeniem dyplomu i nagrody Jasiowi Hadamowi jako najlepszemu czytelnikowi 2018 r. w oddziale dla dzieci. Jaś oprócz nagrody otrzymał również gratulacje i uściski od koleżanek i kolegów z grupy a dyplom najlepszego czytelnika można podziwiać na gazetce w Przedszkolu Publicznym w Błażowej. Jasiowi gratulujemy a pozostałe dzieci zachęcamy do odwiedzania biblioteki.

Joanna Bałutowska – Bialic

Dziękuję wszystkim Paniom z Przedszkola Publicznego w Błażowej, szczególnie dyrektor Marcie Bator za miłą współpracę. Już od kilku lat mali podopieczni odwiedzają Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną w Błażowej. Dzięki naszym spotkaniom, na których przez zabawę zachęcamy maluchy do czytania pozyskujemy nowych czytelników. Zapraszam wszystkich rodziców, aby odwiedzali nasza bibliotekę ze swoimi pociechami. One tak są ciekawe świata, a skąd jak nie z książek o nim się najwięcej dowiedzą.

Anna Heller

Więcej zdjęć w galerii i PDFie - kliknij tutaj.