15 kwietnia odwiedziły naszą bibliotekę dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej w Błażowej. Zaraz po śniadaniu przyszły do nas Puchatki a następnie Tygryski wraz z opiekunami grup. Święta wielkanocne zbliżają się do nas wielkimi krokami dlatego też dzieci pomogły mi przygotować koszyk wielkanocny a wywiązały się z tego zadania znakomicie. Doskonale wiedziały co powinno się w nim znaleźć. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu „Bajeczki wielkanocnej”  o Jajku – Biedronce, Jajku – Tygrysie, Jajku – Żabce i Jajku… no właśnie kim było czwarte jajko…? O tym dowiecie się od Puchatków i Tygrysków lub czytając bajkę Agnieszki Galicy. Rozmawialiśmy o tym jak ważne jest takie małe i niepozorne jajko i jak wiele rzeczy można z niego zrobić. Skupiliśmy się przede wszystkim na tej najładniejszej formie jajka – pisance. W trakcie prezentacji pokazałam dzieciom jakimi technikami można ozdabiać jajka i jak się one wtedy nazywają. Maluchy próbowały zapamiętać trudne i nowe dla nich nazwy oklejanka, nalepianka, drapanka, kraszanka, ażurki. Najbardziej spodobały się pisanki z piernika ozdobione lukrem, na widok których wszystkim pociekła ślinka.

Mając wiedzę teoretyczną na temat pisanek przystąpiliśmy do części praktycznej, czyli robienia pisankowych króliczków i kurczaczków, które można podziwiać w naszej bibliotece.

Na zakończenie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z wielkanocnymi ozdobami wykonanymi przez dzieci.

Bardzo dziękuję wychowawczyniom pani Alicji Kurasz i pani Magdalenie Wyskiel za przyjęcie zaproszenia.

Joanna Bałutowska - Bialic