Od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywają się różnorodne imprezy kulturalne dotyczące bibliotek i bibliotekarzy. Jest to czas w którym biblioteki prezentują swoją działalność w społeczności lokalnej. 8 maja w Dzień Bibliotekarza w Szkole Podstawowej im. świętego Jana Kantego w Futomie miała miejsce impreza pod hasłem ,, W królestwie bajek i baśni” . Pierwszym kontaktem dziecka z książką jest właśnie bajeczka, ta kolorowa, która potrafi zawładnąć wyobraźnią- to taki swoisty klucz otwierający świat książek.
Bajek, bajeczek, baśni w bibliotece mamy dużo. Są ich różne rodzaje: literackie, ludowe, polskie i z całego świata. Na baśniach Andersena czy Grimów wychowały się całe pokolenia. Jednak najważniejsza jest nauka wypływająca z baśni nazywana morałem. Dobro zawsze jest nagrodzone, a zło ukarane. Klarowne ukazanie tych wartości zaszczepia w dzieciach pozytywne wybory postaci i bohaterów.
Na tą,, bajkową” imprezę przybyły bibliotekarki z naszej gminy z dyrektor Anną Heller, nauczyciele, sołtys wsi Futoma Małgorzata Drewniak, radna Elżbieta Kustra, ksiądz proboszcz Jan Czaja, rodzice dzieci pasowanych na czytelników, Zofia Wieczorek- emerytowany pracownik URZ, najaktywniejsi czytelnicy filii bibliotecznej w Futomie.
Wejście pięknego korowodu postaci z bajek rozpoczęło naszą imprezę. Dyrektor Szkoły Podstawowej Zdzisław Chlebek powitał wszystkich uczestników zaznaczając, że praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek ale różne konkursy, quizy, lekcje biblioteczne, spotkania literackie i inne wydarzenia kulturalne. Następnie wystąpiły dzieci z zerówki pokazując taniec małych krasnoludków. Po występie najmłodszych dzieci odbyło się pasowanie na czytelników klasy pierwszej, które poprowadziła bibliotekarka Danuta Drewniak. Dzieci uroczyście przyrzekały książce, że będą ją szanować i korzystać z jej nauki. Na pamiątkę otrzymały kolorowe dyplomy i zakładki do książki. Następnie zaśpiewały piosenkę ,, W książeczce płynie rzeczka”, która podkreśliła różnorodność treści i fabuły książki dla dzieci. W programie artystycznym znalazły się jeszcze quizy o bajkach, które prowadziły uczennice klasy siódmej i występy uczniów klasy szóstej recytujących dwie bajki Ignacego Krasickiego. Dużymi brawami zostali nagrodzeni uczniowie klasy ósmej, którzy zaprezentowali bajkę ,, O pięciu krasnoludkach” ze zbiorku Aliny Zwolskiej pt. ,, Bez morału”, przebrani w dużych krasnali. Były również piosenki o bajkach, wyśpiewane przez dzieci przy akompaniamencie gitary pani Iwony Bocek. Artur Panek przeczytał bajkę ,,Lew i mysz” w wersji angielskiej.
Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć pokonkursową wystawę prac plastycznych ,,Moja bajka niezapominajka”, a laureaci tego konkursu zostali nagrodzeni książkami. W międzyczasie,, słoneczna wróżka ‘’ częstowała dzieci cukierkami. Na koniec części artystycznej jury wybrane z gości wybrało cztery najładniejsze stroje bohaterów z książek. Były to postacie: smoka , królowej śniegu, rycerza i brzydkiego kaczątka. Te dzieci również zostały nagrodzone książkami.
Uczestnicy ,,bajkowego” spotkania mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych i ekspozycję książek ze szkolnej biblioteki. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek. Jako współorganizator tej imprezy chciałam serdecznie podziękować dyrektorowi szkoły Zdzisławowi Chlebkowi, nauczycielom : Małgorzacie Kawie-Chlebek, Dominice Sieńko-Domin, Iwonie Bocek, Ewie Skawińskiej za przygotowanie części artystycznej, paniom, które przygotowały poczęstunek: Zofii Rybce, Zofii Kawalec, Kazimierze Świst, Halinie Kustrze, Sebastianowi Rząsie, dzieciom, rodzicom, czytelnikom filii bibliotecznej w Futomie, bibliotekarkom i wszystkim zaproszonym gościom za obecność. `Myślę, że takie spotkanie było dobrą promocją biblioteki w świadomości społecznej.
Bibliotekarka Danuta Drewniak