5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Nie wiem czy wiecie ale jest to dzień urodzin Walta Disney’a najsłynniejszego producenta bajek. Bajki i baśnie, zarówno te czytane, jak i oglądane towarzyszą nam od najmłodszych lat i odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego młodego człowieka, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Wbrew pozorom to święto nie jest skierowane tylko do najmłodszych. Jego celem jest przypomnienie postaci z najważniejszych bajek naszego dzieciństwa, ale też zwrócenie uwagi na rolę dobrej bajki w procesie wychowawczym i edukacyjnym każdego dziecka. To właśnie bajki i baśnie uczą odróżniani dobra od zła, oraz prawidłowych postaw wobec innych: koleżeństwa, współczucia, niesienia pomocy innym. Nic dziwnego, że futomskie przedszkolaki i dzieci przychodzące do szkolnej świetlicy również postanowiły uczcić ten dzień. Gdzie najlepiej jest świętować takie wydarzenie? Oczywiście w bibliotece! Przedszkolaki wmaszerowały do biblioteki w kolorowym pochodzie bajkowych postaci. Każdy z uczestników zajęć opowiadał o swojej ukochanej postaci z bajki, wspólnie słuchaliśmy piosenek z różnych bajek i baśni. Rozwiązywaliśmy też quiz, w którym bohaterów bajek odgadywaliśmy dzięki charakterystycznym dla nich przedmiotom. Starsze dzieci kolorowały wybranych przez siebie bajkowych bohaterów. Chętnych było tak dużo, że część zajęć odbyła się w szkolnej świetlicy.

Monika Wielgos