Choć minęły już czasy przekazywania ustnie tradycji, a królować zaczęły obrazki – nadal lubimy słuchać legend. Jak się rodziły? Czy w każdej tkwi ziarno prawdy? - Legendy są tradycją, którą możemy spotkać w każdej kulturze, a ich kraina zawsze stanowiła zagadkę. Znajdowała się gdzieś daleko – za górami, za lasami. Dzieci chętnie słuchają opowieści o rycerzach, wróżkach, gadających zwierzętach, smokach, czarach i dziwach. Gdy rosną, wraz z nimi rosną ich marzenia o czarodziejskich, niezwykłych przygodach.  Legendy są częścią naszej bogatej kultury narodowej. To opowieści, które przekazują nam cenną wiedzę na temat życia autentycznych osób, zaczarowanych postaci, przedmiotów oraz miejsc z przeszłości. Kształtują dziecięcy świat dodając do niego odrobinę magii. Prowadzą przez dotąd nieznane ścieżki polskich miast i wyjaśniają skryte w zakamarkach metropolii tajemnice. Legendy są wspaniałą przygodą, a zarazem lekcją życia poprzez płynący z nich morał i wartości. Mają charakter pouczający, dają  więc pewną wiedzę o świecie, wprowadzają elementy norm moralnych, kształtują wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, skłaniają do refleksji, uczą właściwych zachowań. Dostarczają wzorów moralnego postępowania i życia w zgodzie z ideałami moralnymi i z samym sobą. W prosty sposób ukazują podstawowe prawdy moralne – miłość, mądrość, nadzieję, prawdę, sprawiedliwość.

Ubiegły tydzień w futomskiej bibliotece minął pod znakiem legend właśnie. Dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy, codziennie, wspólnie czytały jedną, wybraną przez siebie legendę: poniedziałek – „O Smoku Wawelskim”, wtorek – „O Popielu którego zjadły myszy”, środę – „ O Piaście kołodzieju” , czwartek – „Warszawska syrenka”, piątek – „Boruta”. Z każdej z tych opowieści płynie morał i ważne dla nas wszystkich przesłanie, chociażby takie, że pieniądze nie dają szczęścia a szczere serce, odwaga i pomysłowość zawsze zostaną nagrodzone. Na zakończenie zajęć, dzieci wspólnie rozwiązały krzyżówkę, w której trzeba było się wykazać znajomością przeczytanych w ciągu tygodnia legend i układały puzzle
z legendarnymi postaciami.

Monika Wielgos